Instalace Windows XP na SATA disk či RAID bez diskety

Výrobci základních desek začínají hojně na svých nových deskách implementovat SATA řadiče. Nejčastěji se poslední dobou setkávám hlavně s Intel Matrix Storage. Řada základních desek nabízí také funkcionalitu RAID. Problém s těmito novými SATA a RAID řadiči nastává ve chvíli, kdy na počítač instalujete Windows XP, případně Windows Server 2003. Pro SATA řadič je potřeba AHCI ovladač a pro RAID kontrolér je tomu obdobně. Nepřítomnost tohoto ovladače se projeví tak, že instalátor Windows nenajde v počítači žádný pevný disk, kam by bylo možné systém nainstalovat. Windows XP v sobě tyto ovladače nemají zakomponovány, protože se všechna výše zmiňovaná zařízení objevila teprve nedávno. Nabízí se hned několik řešení, jak tuto ošemetnou situaci vyřešit. Pojďme si je přiblížit.

Pokud se pustíte do práce s programem nLite, mohl by vás zajímat i článek Jak zaintegrovat Service Pack 3 přímo do instalačního CD Windows XP?.

Pokud máte v PC disketovou mechaniku, postup je přibližně následující.

 1. Po nastartování PC z instalačního CD Windows XP, se zobrazí výzva k stisku klávesy F6. Stiskněte ji.
 2. Systém vás zanedlouho vyzve k vložení diskety s ovladači k diskovému řadiči do floppy mechaniky.
 3. Ovladače se nainstalují a instalace pokračuje úspěšně dále.

V případě, že disketovou mechaniku nemáte a chcete si zachovat podporu nových funkcí SATA/AHCI, řiďte se těchto kroků.

 1. Stáhněte si program nLite a při ruce mějte originální instalační CD Windows XP.
 2. Pomocí nLite zkopírujete obsah instalačního CD na pevný disk počítače.
 3. Naimportujete do instalace Windows pomocí nLite váš AHCI či RAID ovladač, který jste obrželi od výrobce. V případě, že ho nemáte, naleznete ho většinou na webu výrobce počítače v sekci Support či Download.
 4. Proveďte import ovladače za pomoci nLite do nově vytvářeného CD Windows.
 5. nLitem vypalte upravené instalační CD Windows na prázdné médium. Tím získáte bootovací instalační CD Windows, obsahující kýžený ovladač.
 6. Z upraveného CD nabootujete a instalace běží standardně, tak jak ji znáte, s tím rozdílem, že ovladače automaticky nainstaluje. Pokud si takto připravený disk schováte, při příští přeinstalaci systému si ušetříte celý tento postup.

Pokud se nechcete zabývat žádnými složitostmi a jednoduše řečeno chcete s počítačem začít okamžitě pracovat, zvolte tuto cestu.

 1. Vstupte do BIOSu vašeho PC.
 2. Změňte položku “SATA Native Mode” z hodnoty Enabled na Disabled. Tím vypnete některé pokročilé funkce řadiče, které ovšem nebrání instalaci Windows a normálnímu používání PC.
 3. Nastartujte instalaci Windows XP z CD. Ta proběhne bez dožadování se ovladačů a vy se po jejím dokončení můžete věnovat své práci.

Z vašich ohlasů jsem zjistil, že na některých počítačích způsobuje vypnutí nativního módu pomalejší diskové operace. Většinou je ale snížení výkonu zanedbatelné. Pokud by vám přišlo například kopírování z disku pomalé, může být teoreticky problém tady.

Nejběžnější ovladač

Nedaří-li se vám najít ovladače k vašemu SATA řadiči na stránkách výrobce, můžete vyzkoušet použít tento nejrozšířenější ovladač označovaný jako Intel Matrix Storage Manager. Ten buď zaintegrujte do instalačního CD dle výše popsaného postupu nebo ho nechte na disketě a při instalaci ho pomocí klávesy F6 dejte k dispozici instalátoru Windows.

Další informace na toto téma

http://www.adminxp.cz/windowsxp/index.php?aid=234
http://www.nliteos.com
http://news.softpedia.com/news/Install-Windows-XP-On-SATA-Without-a-Floppy-F6-47807.shtml
http://www.mysuperpc.com/build/pc_sata_install_windows_operating_system.shtml
http://www.intel.com/support/chipsets/imst/sb/CS-020825.htm

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike.

302 thoughts on “Instalace Windows XP na SATA disk či RAID bez diskety”

 1. Dobrý den,v mém případě se mi zdá zbytečně složité znovu přeinstalovávat.Případ je takový,že mám v biosu volbu ide,takže bez problému nainstaluji XP,ale nemám disketovku,takže nemůžu naheát ovladač AHCI.Jenom že ho není možné nahrát ani dodatečně,systém ho prostě nebere.Existuje nějaký postup jak ovladač nahrát do už nainstalovaných XP?Děkuji.

 2. Dobrý večer projížděl jsem si tu komentáře ale neviděl jsem k mému tématu nic… proto píši mám v pc HDD 500GB jednou večer jsem vypnul PC a ráno už jsem ho bohužel nezapnul prostě mi to psalo že chyba něco nevim… tak jsem vzal windows vista jako že instalace OS ale ouha harddisk not found jak je to mozné když HDD které mám zapojené a frčí doslova protože jde slyšet ze něco dělá vlastně nekomunikuje s ostatnímy komponenty? dá se s tím dělat něco jiného něž-li je servis? Mám totiž uložená na HDD docela soukromá data která samozřejmě nutně potřebuji k práci. Předem děkuji za jakou koliv radu opravdu.

 3. To se tedy omlouvám potřeboval jsem jen radu jestli čirou náhodou někdo neví o jaký problém jde a popřípadě jak ho vyřešit byl bych tedy rád pokud by jste sem mohl hodit odkaz na nějakou diskuzi o tématu které jsem nakousnul.
  Také Vám děkuji krásně…

 4. já nechci být hnusný,ale to pak fakt nemá smysl,právě že člověk něco hledá a když to najde musí přečíst 1000 příspěvků což zabere x krát více času,než by bylo potřeba……a k tomu dotazu – fakt nemůžu jinak – existuje taková věc,říká se jí vyhledávač.Z těch nejznámějších třeba google – věřím že ostatní už s ním dokážete i sám…..omlouvám se,ale nemůžu jinak.A k tomu disku – podle výrobce disku si stáhněte z webu výrobce jeho diagnostický program a použijte ho,když ani ten disk neobjeví,zkuste třeba ještě vymazat CMOS a opakovaně disk odpojit a připojit – mezitím s restartem.Pokud nic z toho nepomůže,je vysoce pravděpodobné,že je v háji disk,nebo řadič!!!Není zač.

 5. Děkuji mnohokrát toto by mi stačilo kdyby jste mi napsal hned.Přeji příjemný víkend.

 6. Koudis Petr:

  Dobrý den,

  omlouvám se za pozdní odpověď, ale bohužel jsem to díky každodennímu přívalu pošty nestihl dříve. Pokud byste potřeboval cokoliv (i k jinému tématu) prokonzultovat, zavolejte do příštího Ask Jirka a můžeme to probrat po telefonu nebo přes Skype.

 7. I tak děkuji,není to nic hrozného,rychlost je velmi dobrá,šlo mi jenom o princip.Další dva disky totiž běží s ovladačem na SATA 6G a ten systémový je velociraptor,takže zápis i čtení se pohybují kolem 100 mb/s +-.

 8. Moc děkuji, perfektní návod na instalaci WXP Proff.
  Provedl jsem na Acer Aspire One. Původní instalace WXP Home.
  CD jsem vytvořil z org. intalačního CD WXP a naimportoval jsem ovladače ze zál. DVD k NB. Bezproblémová instalace.
  Moc děkuji.

 9. ja bych se jen chctel zeptat jestli mam ten ovladac co jste mi poradil take extrahovat nebo ho nakopirovat zabaleny dekuji.

 10. bohuzel mi ten vas ovladac co jste mi odporucil njak nejde nakopirovat prosim poradte mi stim

 11. Fukin:

  Dobrý den,

  ZIP archiv rozbalte a spusťte získaný EXE soubor. Do disketové mechaniky vložte disketu. Nástroj automaticky zkopíruje vše potřebné. Při instalaci Windows pak stisknete klávesu F6 a instalátor zavede ovladače z diskety.

  Případně je také možné ovladače z diskety zaintegrovat přímo do instalačního CD Windows XP.

 12. Dobry den, potreboval bych poradit ci navest, kde hledat problem.
  Do pociace(MB Intel DG965OT, Intel Core2Duo) jsem nainstaloval novy Sata disk (WD5000aaks) – v biosu nastaveno – SATA v IDE modu, IDE/ATA native. Cista instalace winxppro probehla v poradku (bez instalace Sata driveru). Puvodni disk pravdepodobne vadny. Ale uz pri ni jsem si vsimnul, urcitych zdrzeni.
  Nyni se stava, ze se pocitac temer zastavi(zpomaleny – mys reaguje, ale veskere odezvy velmi pomale), nekdy na par vterin, nekdy i na nekolik minut. Pritom trvale sviti LED HDD. V taskmanageru neni videt temer zadna aktivita CPU. Pote se zas normalne rozbehne. Stava se to casto.
  Uz nevim kde hledat, diagnostika hdd v poradku.
  ??? :-((

 13. Bedrich Setlik:

  Dobrý den,

  zdrojů podobných problémů může být celá řada. Doporučuji se svěřit do péče odborného servisu. Bude to zajisté nejsnadnější způsob, protože mají možnost některé z komponent dočasně vyměnit a celou sestavu důkladně otestovat. Pokud jste z Prahy a chtěl byste tip na nějaký vyzkoušený servis, pošlete mi e-mail.

 14. Dobrý den,

  Mám problem s instalací windows xp je to tak ze když dám bootovat tak to odkliknu a nasledně se oběví prece načítaní souboru potom místo toho aby to skocilo do instalačního menu tak to hodí modrou smrt. Nevim co stim mám udelat jestli to je tim ze mám mechaniku na sata a ide na HDD na desce s paticí 754 deska je Gigabyte GA-K8NE. diky za rady

 15. Dobrý den Jardo,

  problém může být v tom SATA řadiči. Vyzkoušet to můžete tak, že pomocí návodu výše zaintegrujete odpovídající ovladače přímo do instalačního CD Windows. Pokud by to padalo i potom, půjde o jiný hardwarový problém. Zkontrolujte prosím také, že instalační médium není poškozené.

 16. Jaroslav Gajdůšek:

  Dobrý den,

  Váš odkaz bohužel nefunguje. Každopádně pokud výrobce dodává ovladač v komprimovaném nebo exe formátu je potřeba ho rozbalit například nástrojem 7zip. Rozbalené soubory už by měly nLitu vyhovovat.

 17. SEO оптимизатор. Обеспечиваю SEO продвижение сайтов. Стоимость работы от 50 у.е. в месяц.

  ICQ 625-466-909

  SEO продвижение сайта можно разделить на две части:
  1) Внутренняя оптимизация – это работа с наполнением сайта; тексты, html-код, структура ресурса и тд.
  Всё это необходимо привести в соответствие с требованиями релевантности поисковых систем.
  2) Внешние факторы – это количество и качество ссылающихся ресурсов на Ваш сайт. Чем больше сайтов ссылаются (ставят ссылки, рекомендуют) Ваш сайт, тем лучше он выглядит в глазах поисковика.
  Важно, проводив SEO для сайта, не использовать запрещенные методы продвижения, иначе это может негативно сказаться на позициях вплоть до полного исключения сайта из индекса поисковой системы.

  Вот, вкратце, из чего состоит SEO, как продвижение сайта. Это всё конечно поверхностно, потому как каждый из этих пунктов имеет множество этапов, нюансов и правил.

  Особый пакет услуг SEO. Стоимость от 300 у.е.

  Особый пакет услуг – это разовый комплекс работ над вашим сайтом, направленый на то, чтобы сделать его наиболее оптимизированным под поисковые системы. Приблизительные сроки выполнения – 4-6 недель.

  Этап 1
  Анализ SEO состояния сайта
  Обзор сайта, планирование оптимизации и продвижения
  Анализ сайтов “конкурентов”
  Анализ и подбор ключевых слов
  Оптимизация мета-данных (подбор ключевых слов, заголовков, описаний)
  Оптимизация кода (первое предложение, тэги H1, жирный и курсив текст и т.д.)
  Интегрирование системы для обмена ссылками

  Этап 2
  Создание карты сайта
  Создание динамической RSS ленты новостей
  Оптимизация ссылок (Search Engine Friendly URLs)
  Проверка кода на соответствие стандартам W3C

  Этап 3
  Регистрация в поисковых системах и каталогах
  Оптимизация контента

 18. Dostal jsem notebook Acer extensa 5430.Bez jakychkoliv CD,DVD.Chtel bych preinstalovat WIN XP protože je ntb zaheslovaný,nedostanu se ani na web skrz heslo správce.Poradil byste my jak jej preinstalovat.Mam bootovací cd na win xp.
  Diky za jakoukoliv radu.
  Dospíšil Tomáš.

 19. Dobrý den,

  pokud je bootovací CD určené přímo k notebooku, stačí Windows přeinstalovat. Klíč najdete na spodní straně notebooku. Pokud jde o jiné CD, nepoužívejte ho, ale přeinstalujte systém z image umístěného na vyhrazené části pevného disku.

 20. Windows XP se dá nainstalovat na notebooku i bez použití těch Raid nebo AHCI Řadičů. Stačí si pohrát v Biosu. Někdy tam bývá AHCI MODE a to se přepne na IDE MODE nebo Raid na IDE Mode a win se může instalovat. V Případě že to tam není hups musí se použít nLite

 21. Zdravím, mám problém, zkoušel jsem instalovat xp na notebook toshiba satellite l40 (původně nainstalovány visty z prodeje) a dle návodu jsem si integroval service pack 3 a i drivery na satu pro intelácký chipset, který tento notebook má, bohužel i po zřejmě úspěšné instalaci v programu nlite nebyla má instalace schopna rozeznat velkokapacitní zařízení a bohužel se ukončila, blue screen a nazdar… :( zkoušel jsem i instalaci přes klasické pc, který má disketovou mechaniku a chtěl jsem nainstalovat ony ovladače z diskety, ale instalace zahlásila, že již windows tyto drivery obsahuje,ale stejně nebyl hdd schopen rozeznat, prosím o radu, děkuji…

 22. Potřebuju vědět tyhle věci: Jaký typ Bios máte(jestli Phoenix nebo jiný), chipset je od intelu?? Systém XP chcete instalovat jakou bitovou verzi?? 32bit nebo 64bit.Kouknu se nato. Pošlite mi prosím váš e-mail nebo mi napište zde soinicmaster@seznam.cz

 23. Vidím, že SATA není až tak jednoznačné.
  PROSÍM:
  mám SATA 500 GB
  Připojil jsem jej do PC s diskem ATA (systém). Disk SATA jsem rozdělil a naformátoval PQ Magic8, to šlo bez problémů.
  Potom jsem na STATA přenesl Ghostem obraz “starého disku ATA”.
  A problé: Při startu ze SATA to hlásí chybný nebo poškozený hal.dll. ALE tento soubor je totožný se svým vzorem a na požadovaném místě – tedy root system32.

  Prosím, může někdo říci, co se s tím dá (pokud vůbec) dělat?
  Děkuji
  Ladislav

 24. Dobrý den, mám problém s modelem od aceru aspire 7530G no:ZY5 konfigurace AMD ZM-80 4G 2x sata 320g gr.9600m a sli 9100m, problém tohoto řadiče nemám jen u xp ale i win vista a win 7 ultimate :ppppppppp
  nenajde disk při kopírování dat pro instalaci a šetří mě hlášky ddl a systemem.A to chci tam narvat 64 bit systém a nejraději stary good xp ultimate r.2009
  Už pátrám po nLite různých variantách ale některé odkazi jsou už nefunkční.
  Jsem sklamanej s podporou acer pulka věcí nefunguje jako infra blutu a jiné..
  Příště změním vyrobce a nahlas budu nadávat na acer.

  Prosím o radu nebo link na řešení tohoto problemu.
  Děkuji Čeněk

 25. V biosu jde vypnout AHCI mod , ale po zapnuti je modrá smrt to samé v modu ide je smrt při zapnutí některých prvku jako je hdmi u wisty u 7 některé druhy ovladačů grafik pro 7 zejmena podpora od aceru a nesmyslné přepinání modu pro spotřebu v době když je potřeba výkon.Ps SATA mod modra smrt u všech systému win

  S pozdravem ještě jednou s více kuriozit co jsem Vás ušetřil:p

  Čeněk

 26. Dobry den potrebuju preinstalovat WIN XP na Acer Extensa 5220 v biosu jsem nenasel moznost vypnout AHCI mod tak jsem skusil program nLite integroval jsem ovladace cele jsem to vypalil na CD spustil butovani obevi se hlaska skisknete libovolnou klavesu… stisknu klavesu dojde k okamzitemu restartu.V programu nLite jsem to skousel nekolikrat i starsi verze (u te se to kouslo) nevim co dal dik za odpoved.

 27. Mam jeste jeden dotaz externi FDD (USB)to najde abych mohl nacist ovladace dik za odpoved

 28. Hura, win7 ultra mi prolomol problem s ahci mod.
  Nejlepší sranda nevim jak se mi to povedlo ,ale použil jsem uplně jiny ovladače nej dodavá vyrobce.Vypada to ,že acer si z nas děla srandu.oficialni ovladače nefunguji!!!!!!!!

  No to se nebudu bavit o wifině až na čínskym servru jsem něco vyhrabal co to zprovoznilo.

 29. Dobrý den
  koupil jsem Základní desku Gigabyte A75M-S2V, FM1, AMD A75, 2xDDR3, SATA3, USB3.0, VGA, GLAN, mATX
  ale nedaří se mi nahrát Windows XP, pri instalaci načítání ovladačů to píše chyba (modrá obrazovka) v biosu je disk vidět ale nedaří se na něj instalovat XP.veškerý hardware je odpojený.zkoušel jsem více disků! prosím o radu
  Děkuji

 30. Dobrý den.

  Potřeboval bych pomoc ohledně notebooku HP G62-a60EC. Chtěl bych na něj dostat windows XP, ale při instalaci systému mi to hodí modrou smrt s hláškou: Zkotrolujte systém, jestli nemá viry. Tak jsem zkotroloval a nic nenašel. Tak mě napadlo pogooglit a když jsem zjistil, že je to často řešený problém, tak jsem zkoušel různé doporučované techniky (sata drivery apod.) Jenže! sata driver na můj notebook jaksi nemůžu najít, našel jsem pouze EXE instalačku a tu do nLite nedostanu. Tak jestli by někdo mohl pomoc, jak to vyřešit. Případně jestli by se nedal využít soubor amdsata.inf ze stávajícího windows 7.

  Děkuji za případné odpovědi a přeji hezký den.

 31. Dobrý den,

  nenašla by se dobrá duše, která by poradila s ovladačem k ASUS X53U-SX242, zjistil jsem, že deska by měla být AMD M780G Chipset. Samozřejmě řeším stejný problém, jako všichni – instalace WIN XP (SP3). I s přepnutím z AHCI do IDE v BIOSU, pořád v tom lepším případě blikající kurzor na černé obrazovce, v tom horším modrá smrt… Předem děkuji.

 32. Ja mám zase iny problroblem čipset ICH10 6 series 4 kanal
  je to LGA 1155 doska gigabyte H61M-D2-B3.
  Win 7 nabieha normalne v ahci ale 32bit XP nie a nie.
  Integroval som ahci cez nlite do inštalatora , aj tie od vyrobcu aj posledné intelácke , nič
  Modrá smrť
  Skušal som texmode ovladač , pnp ovladač jeden ovladač.
  XP proste nevie nabehnúť na ICH10.
  Skuška po inštalácii v mode ide ,neuspešná , neviem nainštalovať nový ovladač zariadenia ktorý system nevidí
  no a teraz skuste poradiť
  Ďakujem
  Inak prajem pekné vianoce

 33. tym ICH10 nie som istý ?? , ale nikde som nenašiel drivery
  na 6 family , ktoré sú aj zaradené ku doskám obsahujú len
  ICH 7,8,9,10 mobile a family 5 2 a 4 porty a ten XP nezobere

 34. prosím kluci potřebovla byhc pokoct mam noŤas mam XP sp3… ale otřeboval ybch je přeinstalovat na ty samí pač mě chytli… jak se mam dostat do biosu prosím mam noťas …. ECS A535 notebook…… je fakt je starej ale když vložím CD tak se nic neděje ani když to restartuju diky moc ..

 35. Čau Venco, v první řadě si zlepši pravopis. No Restartuj ten svůj stroj a mačkej buďto Delete aby ses dostal do Biosu nebo se tam taky leze mačkáním klávesy F2. Kdybys pozorně sledoval obraz při spouštění Notebooku jeto tam určitě napsané na spodní části obrazovky. Jakmile se dostaneš do Biosu, tak si zkontroluj pořadí Boot jestli tam máš jako první dané CD-ROM jako druhé HDD. Pokud ne změňto. Dále není tvůj dotaz trochu mimo mísu?? Tady se řeší instalace windows XP na Notebooky/PC se Sata II Diskem. Ten tam asi podle mě nemáš a origo windows na tvůj stroj je určitě win XP. Snad se ti to povede

 36. Dobrý den,

  dnes dělám poprvé v nLite, WinXP načtu z originálního CD. Pa jsem si stáhl ovladač na Intel desku, tu si vyberu a při provádění Integrace, mi to napíše: Odkaz na objekt není nastaven na instanci objektu.

  Děkuji

 37. Člověk by nevěřil, že mu může pomoct z problému 6 let starý článek a dvanáct let stará disketa :) úplně mě zalila vlna nostalgie, když jsem slyšel po letech ten zvuk v mechanice :)

 38. Dobrý den, mám problém V mým PC používám HDD ATA, ale chtěl bych taktéž používat SATA Na černé obrazovce ho vidím, ale v Tento počítač není? Jaká je chyba? Asi v Biosu se musí někde nastavit Upozorňuji, že mám starší Bios a kolonku SATA tam nemám Díky za odpověď

 39. Dobrý den, připojil jsem funknční disk s WINXPSP3 na novou desku (jiný počítač). Problém je s SATA řadičem (při bootování – modrá smrt). Stáhnul jsem si potřebné ovladače. Mám otázku. Neví někdo jak nainstalovat nový ovladač z diskety (rozbalený) v “opravném” módu XP ? (boot z CD , F6 (ovladače se nahrají OK), stisknu R)

  Roman

 40. Dobrý den mám problém s nLite stáhnul jsem si sata ovladače na oficialních stránkách aceru na AcerPowerF5 ale nLite bere jen .ini soubory děkuji za nějakou tu radu.

 41. Zdravim, ja vim že je to ohraný ale MÁM PROBLÉM.
  Žena má Acer aspire one. Odešel ji HDD.Vyměnil jsem ho nakopal tam win XP SP3. Když se proved automatický restart a měla začít samotná instalace tak se to restartovalo porad dokola. Mackal sem F8 abych si vybral z nabídky co potřebuju a pak mi vyskočila hláška: že z disku nelze číst a ať zkontroluju cestu. Je tam Toshiba 160Gb.Prosím poraďte.Předem děkuji

 42. Zdravim,mam problem s programom nlite.nedokaze mi nacitat inf subor ani jeden driver k HP Compaq Presario CQ56-102SA Notebook .Chcem don instalovat OP WINXP profesional 32 bit.Ovladace som skusal aj so stranky HP k PC uvedeny visie.Prosim o radu.
  Dakujem s pozdravom Riso

 43. Ahoj,

  nevím zda je téma ještě aktuální, ale mám problém s Acer Extensa 5620Z. Stáhnul jsem nLite i ovladač ze stránek výrobce, ale nějak to nemůžu složit dohromady. Můžeš trochu více vysvětlit postup? Musí být SATA ovladač nainstalovaný v notebooku?

 44. Ahoj, no nlite slouží k integraci ovladačů nebo odebírání zbytečností do a z instalačky. Jelikož píšeš že máš sata a máš i řadič raid tudíŽ chceš nainstalovat win XP NA SATA II disk, proč XP které již nemá podporu?? v biosu si nastavoval místo raid na IDE?

 45. Je to starý notebook, který bratranec používá pro jednoduchou práci ve firmě. Notebook je strašně pomalý a zasekaný za léta používání. Jsou tam momentálně Visty, ale instalační CD je ztracené. Já mám doma XP po zrušeném PC, tak jsem myslel, že mu tam dám ty moje XP. V biosu je nastavený IDE.

 46. Potreboval by som dual boot WindowsXP a Windows7 na notebook HP Probook 4330s, ele nemôžem nájť ovládače Sada diskov do win XP. Ak niekto vie aké ovladače sa dajú použiť poprosím o link.Ďďakujem za pomoc.

Leave a Reply

Your email address will not be published.