Recenze: Externí USB disk WD My Book Elite 1TB

Před několika dny mi došlo místo na disku, který slouží pro provozování mých virtuálních strojů. Rozhodl jsem se tedy pořídit další WD My Book. Mám již dva s kapacitou 1TB, ale oba patří do předchozí generace. Protože jsem s nimi spokojený, nevěděl jsem, co přesně čekat od nové verze označované jako Elite. Nenašel dostatek informací, abych si mohl udělat přesný obrázek o tom, co se změnilo. Což je koneckonců i důvod proč píšu tento příspěvek. Dosti úvodních řečí, poskočme rovnou k věci.

WD lehce změnilo design nových My Booků. Oceňuji, že místo dříve osazovaných jasně svítících LED diod tentokrát osadili čelní stranu disku malou bílou diodou, která neoslňuje, pokud máte disk před sebou. Na zadní straně přibylo zapínací tlačítko, které u předchozích modelů také nebylo zvykem.

Co se týče technické stránky část diskového prostoru  Kromě toho nový Elite obsahuje virtuální CD-ROM jednotku, která obsahuje obslužný software WD SmartWare. Díky němu můžete měnit jmenovku disku na displeji, šifrovat obsah disku či třeba zakázat zobrazování zmíněné virtuální jednotky CD. Dlužno dodat, že SmartWare je certifikován pro Windows 7 a během používání jsem nenarazil na sebemenší zaškobrtnutí.

Součásti a způsob balení si můžete prohlédnout v mém videu. V druhé části videa je k vidění virtuální jednotka a prošel jsem také jednotlivými nabídkami SmartWare, abyste měli přehled o možnostech nastavení.

Co se mi líbí

 • malá bílá signalizační LED dioda na přední stěně, která neoslňuje
 • skvělý design, výkon a zpracování jako u předchozích modelů
 • WD stále osazuje disky miniUSB konektorem, pro všechny MyBooky a Passporty si vystačíte s jedním miniUSB kabelem
 • ačkoli jsem měl ke SmartWare předsudky, funguje skvěle, grafické zálohování může usnadnit práci obyčejným uživatelům
 • možnost uživatelského nastavení času nečinnosti, po jehož uplynutí disk přejde do režimu spánku

Co se mi nelíbí

 • škoda, že WD neprodává originální pouzdra na přenášení disku v Evropě, v balení je přiložen kupón na slevu 20%
 • nutnost připojení napájecího adaptéru – s tím ale nic neuděláme, pokud chceme 3,5″ disk

Závěr

WD MyBook Elite mohu vřele doporučit. Jsem s ním naprosto spokojen. Musím přiznat, že jsem měl z obslužné aplikace SmartWare trošku obavy, ale hned po instalaci ze mě spadly. Sama mě upozornila, na dostupnou aktualizaci samotné aplikace a rovněž firmwaru disku. Update byl naprosto bezchybný. Pokud tedy nepotřebujete vyloženě přenosný disk (WD Passport), pořízení tohoto modelu je skvělou volbou, ať už na zálohování či přenášení velkých dat. Co se týče nabídky síťových disků, já osobně jsem pro domácí použití zastáncem disků připojitelných přes USB. Nabízejí větší flexibilitu, lze z nich bootovat atd. Pro podnikové prostředí je však jasnou volbou NAS s gigabitovým Ethernet portem. Toť můj osobní názor, výběr samozřejmě záleží na použití disku. Konečný verdikt tedy záleží na vás. Snad vám tento příspěvek usnadní výběr a poskytne údaje, které těžko vyčtete z oficiálních zdrojů.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

45 thoughts on “Recenze: Externí USB disk WD My Book Elite 1TB”

 1. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jaká je realná přenosová rychlost pro zápis/čtení.
  Děkuju

 2. Výchozí file system disku je NTFS. Ve Windows 7 není možné disk naformátovat pomocí FAT32. Volba FAT32 v dialogu Formátovat chybí. Možná by šlo disk naformátovat nějakým nástrojem třetí strany. Doporučuji ale používat NTFS, pokud to jde. Limit 4GB na velikost souboru u FAT32 je v dnešní době dost nepříjemné omezení.

 3. Přenosovou rychlost můžu změřit. Výsledky kterého testu by Vás zajímaly? Klidně navrhněte konkrétní postup měření nebo program. Vyzkouším to a pošlu Vám výstup.

  Hezké Vánoce.

 4. Zdravím,
  nepřišel někdo, jak se zbavit virtuální “cd mechaniky” a její kapacitu využíta raději jako diskový prostor? dík

 5. Dobrý den,

  dočasné skrytí, které asi nemáte na mysli, lze provést přímo pomocí WD SmartWare.

  Úplné odstranění “oddílu” virtuální CD mechaniky v tuto chvíli nelze provést žádnou podporovanou ani nepodporovanou cestou. Osobně doporučuji mechaniku skrýt pomocí WD SmartWare, pokud je to nutné. Oněch několik desítek megabajtů prostoru je na dnešní poměry zanedbatelné číslo.

  Přeji příjemný a klidný konec roku.

 6. Dobrý den, pořídila jsem si externí HD s WD Smartware, okamžitě se mi nainstaloval software, bohužel je všechno v angličtině. Přestože s aj nemám obvykle potíže, tady tomu tak úplně nerozumím. Nedá se někde najít český návod? Výše uvedený odkaz na hscomputers mi nejde otevřít. Další věc, která mě zaráží, je, že poté, co se poprvé zkopírovala všechna data z PC na disk, při dalším zálohování (přidala jsem na PC soubory cca 5 GB a chtěla jsem je také zazálohovat) se počet zkopírovaných souborů a velikost na disku zmenšuje, čísla prakticky pořád klesají, už to trvá přes hodinu. Nemělo by to naopak narůstat? Přitom volná kapacita disku se snižuje. Tomu teda vůbec nerozumím… Možná bych měla nějak nastavit disk, ale tomu taky nerozumím :-(. Můžete mi, prosím, poradit?

 7. Dobrý den, mám router WL-500W, který má 2 USB porty např. pro externí HDD. Chtěl bych se zeptat, jestli nemáte zkušenost, zda to funguje bez problému. V recenzi jsem se dozvěděl že po připojení k PC je třeba nainstalovat ovladače, tak nevím jestli si router dokáže poradit i bez ovladačů. Předem děkuji za odpověď

 8. Dobrý den.

  Koupil jsem externí HD s WD Smartware, ale neumím do něj dát vůbec nic, když dám vlastnosti tak mi ukáže jen 614 MB. Já myslel že je to jako fleška ale asi se mýlím.Prosím poradíte mi.

  Děkuji

 9. Martina:

  Dobrý den,

  výše uvedený odkaz je funkční. Zkuste na něj klepnout pravým tlačítkem myši, zvolte Uložit cíl jako a uložte PDF soubor do svého počítače. Za předpokladu, že máte nainstalován Adobe Reader, musí jít návod otevřít.

  Při zálohování by mělo volné místo na disku na který zálohujete klesat. To je správné chování. Děje se ještě něco dalšího? Přiznám se, že jsem to z vašeho popisu úplně nepochopil.

  Hezký večer.

 10. Leoš:

  Dobrý den,

  přímo s modelem WL-500W osobní zkušenost nemám, ale na WL-500gP jsem úspěšně provozoval dvě tiskárny. Připojení flash disku či externího pevného disku k routeru mi nevyhovovalo hlavně kvůli omezeným možnostem nastavení oprávnění pro přístup. Pokud chcete disk provozovat pro více uživatelů doporučím spíše pořídit nějaký NAS.

  Jinak router zpravidla dokáže disk zpřístupnit přes SMB nebo FTP protokol. Ovladače nepotřebuje. Připojíte-li MyBook přímo k počítači, proběhne instalace ovladačů zcela automaticky. Není tedy nutné stahovat ovladače či vkládat nějaké instalační CD.

 11. Vláda:

  Dobrý večer,

  otevřel jste Vlastnosti správné jednotky? MyBook Elite zabere dvě jednotky. Jednou je přímo samotný úložný prostor, druhá je virtuální CD mechanikou a obsahuje ovladače. Otevřel jste tu správnou?

 12. Dobrý den, prosím Vás je tu někdo, kdo má zkušenosti se softwarem WD SmartWare? Přestože nejsem žádný počítačový analfabet, tento program nechápu. Potřebuji pravidelně zálohovat složku kterou mám v počítači – šklní věci, ale například filmy a seriály si chci nechat pouze na externím disku, aby mi zbytečně nezabíraly místo na pevném disku. Prosím pěkně, poradil by někdo jak tohoto docílit? Předem děkuji, Ondřej Hampejs.

 13. Dobrý den, Ondřeji,

  nejsem si stoprocentně jistý, ale mám pocit, že tento způsob zálohování (udělat zálohu a smazat soubory z původního umístění) SmartWare neumí.

  Doporučuji podobné soubory přesunout na externí disk ručně a zbylé pak včetně operačního systému zálohovat SmartWarem. Případně pokud máte Windows Vista nebo 7, máte možnost používat jejich zálohovací nástroj, který je snadný na použití a většinou plně dostačuje.

 14. Dobrý den,
  zvažuji koupi stejného ext. disku, ale rád bych se Vás zeptal, jak je na tom s vibracemi a hlučností? Jsem na takové věci poměrně háklivý, proto se ptám někoho, kdo ho již nějakou tu šťastnou chvíli používá. :-)

  Ještě máličkost, jeho stabilita je v pořádku? Aby nepadal při každém “šťouchnutí” do stolu apod.

  Předem děkuji za Vaši odpověď

 15. Dobrý den,
  pořídil jsem si tento disk, připojil k ntb naistaloval sw a pravidelně zálohuji (klasickou cestou ne přes ten jejich program). narazil jsem však na problém, že pokud disk připojím k jinému PC detekuje se pouze CD-ROM a vlastní disk už ne. Pokud pustím program z CD vypíše cosi o blokaci disku a chybějíci oddílu. Je možné tento disk libovolně propojovat a přenášet na něj dat z ruzných PC? Děkuji za odpověď

 16. Dobrý den, koupil jsem HDD WD My Book Elite a bohužel jsem našel český návod .Počítač se zastaví při načtení hardwaru(HDD atd.) a pak musim WD My Book Elite:odpojit a zrestartovat počítač, který potom nastartuje a potom teprve připojit HDD WD My Book Elite. Nevím jestli díky absenci českého návodu jsem někde neudělal chybu při instalaci. Čím by to mohlo být, mám XP. Děkuji
  Odpovědět

 17. Yen:

  Dobrý den,

  s vibracemi i fyzickou stabilitou disku jsem spokojen. Hladina hlučkosti je také velmi nízko, takže mohu disk vřele doporučit. Hodnocení je samozřejmě subjektivní, ale nehledal bych problémy tam, kde nejsou.

 18. Jindra:

  Dobrý den,

  přenášení mezi více počítači je samozřejmostí. To je zcela jistě podporováno. Podle Vašeho popisu to vypadá, že možná obsah disku šifrujete nebo chráníte heslem pomocí WD SmartWare. Pokud tomu tak je, bude potřeba nainstalovat i na druhém PC SmartWare, a disk jím odemknout.

  Případně zavolejte do příštího Ask Jirka a odhalíme příčinu problému po telefonu nebo přes Skype.

 19. Jerry:

  Dobrý den,

  spíše než na chybu disku bych problém viděl ve Vašich Windows. Doporučuji připojit disk, pomocí Správce zařízení odebrat jeho ovladač, disk odpojit a při opětovném připojení disku k PC nechat Windows ovladač nainstalovat znovu.

  Můžete mi také zavolat do Ask Jirka a zkusíme to vyřešit společně.

 20. Díky za radu, ale situace je stejná i po odebrání a znovu nainstalování. Jen se již ve správci neobjevil vykřičník.

 21. Dobrá, vyzkoušejte tedy disk s jiným počítačem, abychom definitivně vyloučili chybu disku. Pokud bude vše fungovat, doporučuji přeinstalovat vaše Windows.

 22. Dobrý deň nedávno som si kupil My Book Elite 1,5TB s lcd displejom na ktorom mi ukazovalo kolko mam volneho miesta a po dvoch týždnoch čo som si tam dával veci mi to zrazu prestalo ukaozvat na displeji kolko tam ešte mám miesta a neviem prečo.
  Mám windows XP prosím poradte.

 23. Tomáš Klempa:

  Dobrý den,

  v PC je třeba mít aplikaci Smart Ware. Pokud by problém přetrvával i po její reinstalaci, doporučuji otestovat disk antivirovým programem. Když jsem tento problém řešil naposledy, disk byl zavirovaný a choval se přesně, jak píšete.

 24. Dobrý den, vlastnil jsem externí WD HDD 2,5″ bez napájení. Koupil jsem si DVB-S Fergusson Ariva 200, ale pak jsem až zjistil, že pro plné nahrávání potřebuji 3,5″ disk s napájením. Vyzkoušel jsem švagrův WD 500GB. Fungoval bez problémů. Zakoupil jsem tedy WD My Book Esential 500GB. Jenže problém je v tom, že tam je teď ta kravina s virtuálním CD a satelitní přijímač ho nenajde!!! Nevíte někdo, jak se dá odstranit to virtuální CD? Zkoušel jsem ho na notebooku po nainstalování toho SW zneviditelnit, ale zřejmě to funguje jen pro notebook, protože tam je vlastně nainstalovaný ten SW. Formátování nepomáhá. :(

 25. Dobrý den Jirko,

  koupil jsem si WD MY BOOK ELITE 1TBz důvodu přímého propojení s tv které tuto funkci podporuje (Panasonis L45D25E). Rád bych tento HD používal jako úložiště filmů a fotek. Při prvním spojení s tv jsem se zaregistroval HD a ten se mi zobrazil na obrazovce. Vše ok. Následně jsem chtěl ze svého pc (os – Vista) zkopírovat do HD na zkoušku nějakou fotku. Z návodu jsem pochpil, že musím provést instalaci sw do pc. Zasekl jsem se při instalaci v bodě kdy vidím v pc CD:ROM Smart ware. Hlvní disk není vidět a HD je odemčen. Bude možné zda by jste mi poradil.??

  předem díky

 26. Tomáš Němec:

  Dobrý den,

  problém by mohl být v tom, že televize používá disk v nějakém výhradním režimu nebo používá nestandardní souborový formát. To by mohlo mít za následek nečitelnost disku na PC.

 27. Dobrý den,
  objednal jsem si disk a až potom jsem si “s hrůzou” přečetl tyto vaše stránky…Cesta zpět nevedla, takže jsem se 3 dny modlil, aby se zrušila Česká pošta a já ho nedostal…Nic takového se nestalo, takže…Po připojení k PC přes USB, jsem podle .pdf návodu všechno zrušil a ani WD Smart jsem neinstaloval /mám XP s SP2 / a zkušebně přenesl jeden film na disk. Všechno odpojil, povypínal a opětovně připojil a ejhle… Film tam byl, dokonce z disku šel i přehrát, což jistě potěší..:) Doinstaloval jsem WD Smart do PC, aby bylo vše tak, jak má a nyní po třech dnech si užívám pohledu na diodu, ať již blikající nebo svítící, podsvícení mi naskočí sice pouze když se převalí o další Gb směrem dolů, ale to nevadí.. Mám ovšem otázku – Kam se, proboha podělo 70Gb z tohoto disku, když od začátku směrem dolů jel od 930Gb ? Trochu mi to vratá v hlavě, pochopím pár stovek Mb, ale tolik Gb? Díky za odpověď i za tyto stránky – odkaz na návod v pdf je funkční. ace

 28. ace 2006:

  Dobrý den,

  nemějte obavy, o žádné volné místo na disku jste nepřišel. Tento “optický klam” je dán tím, že výrobci pevných disků udávají velikost v jiných jednotkách. Vycházejí z toho, že 1 TB je 1000 GB. Naproti tomu operační systém počítá s počítačově správnou hodnotou, kdy 1 TB = 1024 GB. OS vidí správnou hodnotu, výrobce udává zjednodušenou a marketingově výhodnější. Nějaká malá část disku je v tomto případě také vyhrazena pro SmartWare.

 29. Děkuji za odpověď, ale teď v tom mám guláš ještě větší a to tím, že mi nechybí 70 GB, ale už, dle toho, co jsem od vás pochopil, 94 GB, pokud OS počítá s 1 024 GB. WD SMART zabírá max 614 MB….anebo jsem trubka a mám si těch 930, co je na ukazateli přepočítat na ty, co vidí OS, což by bylo cca 953 GB. To je sice pěknéjší číslo, ale pořád mi někde schází dost GB…. Je to můj první externí HDD, takže se nezlobte za šťourání, ohledně kapacity. pro ujasnění dám příklad – máte FLASH disk 2GB a po připojení je vám k dispozici cca. 1 900 Mb = – 5% kapacity, touto jednoduchostí jsem došel k tomu, že z 1 000 GB mohu “obětovat” tak max. 5 GB + ten WD SMART, tedy, ať týden nejím, celkem 6 GB, ale 70 /příp. po přepočítání 47 / ?????? To je na chudého sedláka velká porce ztráty….:-) Děkuji za odpověď

 30. tak, teď je to jasné, i když jsem to již někde četl a nějak trošičku jinak…..Stačí napsat – ukáže se pouze 93% kapacity – a já bych vám věřil, že mě firma WD nenatáhla…:-)…Děkuji

 31. Dobry den

  Pred casem jsem si v bazaru ALZA.CZ zakoupil WD My Book world 500 GB LAN, zbozi je jiz mimo zaruku a kapacita disku mi jiz nevyhovuje. Zakoupil jsem si tedy 3,5″ WD 1TB, ten je ale potreba vybavit firmware aby se hlasil jako sitovy a mohl jsem jej vymenit kus za kus, lze nekde dohledat firmware od WD? Na jejich webu nic neni

  Dekuji predem za informaci

  Zdravi

  Roman Vagner
  603583027

 32. Roman Vagner:

  Dobrý den,

  pokud vím, tak WD standardně žádný firmware k diskům neposkytuje. Pokud má již nový 1 TB disk zabudovanou podporu připojení k síti, měl by tuto funkci umět i s aktuálně dodávaným firmwarem. Takže žádný upgrade nemusíte provádět. Opravte mě, pokud jsem Váš dotaz špatně pochopil.

 33. Jak tento disk odpojit od PC. Když se snažím ho odpojit přes “Odebrat zařízení”, tak PC stále hlásí, že je používán jiným programam i když jsou všechny vypnuty /správce programů prázdný/ a zálohování bylo ukončeno. Jak tedy odpojit řádně a bez rizika ztráty dat? Děkuji

 34. DD,je to sice naprd,ale restartujte systém,zatím mi to vždycky každý disk rozchodil.Nějaký ten proces zřejmě přece jenom běží – ne program,ale proces.Nemám zkušenost jak se dopátrat,který proces to je.Nejdřív se zkuste jenom odhlásit,OS by měl přerušit dostupné procesy,ale spíš bude třeba ten restart.Je to obdobné jako u některého špatně nainstalovaného hardware.Mám starý skener,na který už není dostupný optimální ovladač pro W7 a ten občas vypadne a po restartu zase funguje.Určitě to není ideální řešení,ale k různým konfliktům často dochází i u USB potů a podobně a ne vždy se všechno podaří dořešit optimálním způsobem.Opravdu neexistuje ovladač?

 35. Při opravě WD 1T došlo omylem k vymazání Software WD SmartWare.exe. Nevíte kde uvedený soubor stáhnout, nebo nemohl by někdo uvedený soubor zaslat na chelep001@seznam.cz. Teď mohu WD používat pouze jako Flash disky, bez možnosti zálohování.
  Děkuji

 36. Jpelech:

  Dobrý den,

  zkuste hledat na stránkách výrobce nebo se případně obraťte přímo na jeho technickou podporu. Já bohužel SmartWare nepoužívám, takže jsem ho smazal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *