Pokročilé čtenáře jistě potěší žhavá novinka v podobě možnosti nainstalovat Windows 7 nebo Windows Serveru 2008 R2 do souboru VHD (Virtual Hard Disk). Nejzajímavější je tento postup především proto, že při instalaci více systémů do jednoho počítače, odpadá nutnost vytváření nových diskových oddílů či přidání dalšího pevného disku. Instalátor Windows detekuje nový virtuální pevný disk, který je ovšem celý uložen v jednom jediném VHD souboru na fyzickém pevném disku vašeho počítače. Do něho proběhne standardní instalace Windows. Z virtuálního disku lze samozřejmě i bootovat. Provozujete-li na vašem stroji více verzí Windows, přibude nově nainstalovaná kopie do jejich nabídky zobrazované při spuštění počítače. Až na virtualizovaný ovladač pevného disku, běží všechny systémy přímo na fyzickém hardwaru počítače a využívá se všech jeho výhod. Kdykoliv se budete chtít takto nainstalovaného systému zbavit, jednoduše odstraníte odpovídající VHD soubor a provedete několik převážně kosmetických úprav. Ideální volba pro otestování, jak Windows 7 poběží na vašem počítači, nemyslíte?

Na fyzickém disku 0 je vytvořen logický oddíl s označením C:. Obsahuje standardní instalaci Windows Vista. Naším cílem je vytvořit na tomto disku VHD soubor C:\windows7.vhd a do něj nainstalovat Windows 7.

 1. Nastartujte počítač z instalačního DVD (flashdisku) Windows 7.
 2. Ihned v prvním kroku instalátoru s jazykovým nastavením stiskněte klávesy SHIFT+F10.
 3. Do nově otevřeného okna příkazového řádku zadejte postupně následující sekvenci příkazů:
  diskpart
  create vdisk file=c:\windows7.vhd maximum=30720 type=expandable
  select vdisk file=c:\windows7.vhd
  attach vdisk
  create partition primary
  format fs=ntfs label=”Windows7″ quick
  exit
  exit
  2
 4. Po uzavření okna pokračujte dalšími kroky instalátoru. Jakmile narazíte na dialog Jaký typ instalace požadujete?, vyberte možnost Vlastní (upřesnit).
  3
 5. Jako cíl instalace zvolte nově přidaný pevný disk. Ve skutečnosti se jedná o virtuální disk prezentující soubor VHD. Poznáte jej podle názvu Windows7, který mu přiřadili ve 3. bodu.
  4
 6. Zbylé kroky instalace jsou totožné s běžnou instalací Windows.
 7. Po dokončení instalace a restartování počítače si vyberte, který ze systémů se má spustit.
 8. Při pohledu na původní jednotku C:  si všimněte souboru VHD, který slouží jako virtuální pevný disk pro Windows 7.
  5

Chcete-li se zbavit VHD instalace Windows 7, odstraňte soubor VHD a pomocí nástroje bcdedit z příkazového řádku s oprávněním správce proveďte smazání záznamu Windows 7 z nabídky pro výběr operačního systému zobrazované po spuštění počítače.

Výhody

 • snadná instalace/odinstalace systému
 • není třeba vytvářet další diskové oddíly pro instalaci OS
 • možnost otestování Windows 7

Nevýhody

 • nepatrně nižší výkon diskových operací

Přečteno 5,637x, z toho 1x dnes.