Pokud se stejně jako já pokoušíte najít údaj o tom, kolik displejů lze připojit k notebooku Lenovo W510, patrně nenajdete uspokojivou odpověď. Rozhodl jsem to tedy na vlastní kůži vyzkoušet.

Šasi stroje je osazené 1x VGA a 1x DisplayPort konektorem. Připojíte-li ovšem externí monitor k oběma z nich, funguje pouze jeden. Druhý se automaticky vypne. Grafická karta totiž i přes svůj vysoký výkon může pohánět maximálně dva displeje. Tedy interní notebookový + jeden externí nebo vypnutý interní displej + dva externí monitory.

Dokovací stanice nepomůže

Pohledem na dokovací stanici určitě nabydete dojem, že k ní můžete připojit, co se vám zlíbí. Najdete na ní 1x VGA, 2x DVI a 2x DisplayPort.

Zklamu vás, platí stejné pravidlo jako v případě notebooku samotného. Funkční je interní displej notebooku a jeho externí kolega připojený k libovolnému z portů dokovací stanice. Druhou možností je zakázat interní displej a připojit ke stroji dva externí. Vyzkoušel jsem konfiguraci interní displej + externí přes VGA, interní displej + externí přes DVI, interní displej + externí přes redukci z DisplayPortu na DVI (protože nemám k dispozici monitor s DisplayPortem), dva monitory připojené k doku přes DVI + vypnutý interní displej a také jeden monitor připojený k DVI doku + druhý na DisplayPortu notebooku + vypnutý interní displej notebooku. Ve všech případech všechno fungovalo skvěle a obraz byl čistý. Ve vzduchu visí pouze onen nepříjemný limit počtu připojených displejů. Situace z obrázku, kdy jsou aktivní oba externí + interní diplej, zkrátka nedocílíte.

Pozor si také dejte na jednu věc. Pokud notebook zadokujete, vypíná se VGA port na šasi notebooku a jeho funkci přebírá VGA port na dokovací stanici, což je celkem logické. DisplayPort na těle notebooku zůstává funkční i po zadokování stroje.

Viděno očima operačního systému

Windows je všechny rozpoznají, ale dovolí vám aktivovat pouze dva z nich. Třetí zůstane prošedivělý, jako ten na obrázku s číslem 3. Vybrat si můžete, zda chcete používat integrovaný displej + jeden externí nebo pouze dva externí.

Testovaná konfigurace

Doporučení a závěr

Pokud se právě rozhodujete, který z notebooků od Lenova pořídit a víte, že použijete podporu více monitorů, ptejte se po podpoře technologie NVIDIA Optimus. Seznam strojů, které jí jsou vybavené, najdete tady. V podstatě jde o novou generaci techniky přepínaní mezi integrovanou grafickou kartou a tou dedikovanou. Díky tomu, že stroj obsahuje dva grafické adaptéry, umožňuje připojit až dva displeje ke každému z nich. Počítač podporující Optimus tím pádem dokáže pohánět až 4 displeje. Celý white paper věnovaný této technologii si můžete nastudovat tady.

Chcete-li třídisplejovou konfiguraci provozovat na Lenovu W510, nezbyde vám, než si pořídit externí grafickou kartu.

Přečteno 998x, z toho 1x dnes.