Lenovo W510 – i v doku zvládne zobrazovat maximálně na dvou displejích

Pokud se stejně jako já pokoušíte najít údaj o tom, kolik displejů lze připojit k notebooku Lenovo W510, patrně nenajdete uspokojivou odpověď. Rozhodl jsem to tedy na vlastní kůži vyzkoušet.

Šasi stroje je osazené 1x VGA a 1x DisplayPort konektorem. Připojíte-li ovšem externí monitor k oběma z nich, funguje pouze jeden. Druhý se automaticky vypne. Grafická karta totiž i přes svůj vysoký výkon může pohánět maximálně dva displeje. Tedy interní notebookový + jeden externí nebo vypnutý interní displej + dva externí monitory.

Dokovací stanice nepomůže

Pohledem na dokovací stanici určitě nabydete dojem, že k ní můžete připojit, co se vám zlíbí. Najdete na ní 1x VGA, 2x DVI a 2x DisplayPort.

Zklamu vás, platí stejné pravidlo jako v případě notebooku samotného. Funkční je interní displej notebooku a jeho externí kolega připojený k libovolnému z portů dokovací stanice. Druhou možností je zakázat interní displej a připojit ke stroji dva externí. Vyzkoušel jsem konfiguraci interní displej + externí přes VGA, interní displej + externí přes DVI, interní displej + externí přes redukci z DisplayPortu na DVI (protože nemám k dispozici monitor s DisplayPortem), dva monitory připojené k doku přes DVI + vypnutý interní displej a také jeden monitor připojený k DVI doku + druhý na DisplayPortu notebooku + vypnutý interní displej notebooku. Ve všech případech všechno fungovalo skvěle a obraz byl čistý. Ve vzduchu visí pouze onen nepříjemný limit počtu připojených displejů. Situace z obrázku, kdy jsou aktivní oba externí + interní diplej, zkrátka nedocílíte.

Pozor si také dejte na jednu věc. Pokud notebook zadokujete, vypíná se VGA port na šasi notebooku a jeho funkci přebírá VGA port na dokovací stanici, což je celkem logické. DisplayPort na těle notebooku zůstává funkční i po zadokování stroje.

Viděno očima operačního systému

Windows je všechny rozpoznají, ale dovolí vám aktivovat pouze dva z nich. Třetí zůstane prošedivělý, jako ten na obrázku s číslem 3. Vybrat si můžete, zda chcete používat integrovaný displej + jeden externí nebo pouze dva externí.

Testovaná konfigurace

Doporučení a závěr

Pokud se právě rozhodujete, který z notebooků od Lenova pořídit a víte, že použijete podporu více monitorů, ptejte se po podpoře technologie NVIDIA Optimus. Seznam strojů, které jí jsou vybavené, najdete tady. V podstatě jde o novou generaci techniky přepínaní mezi integrovanou grafickou kartou a tou dedikovanou. Díky tomu, že stroj obsahuje dva grafické adaptéry, umožňuje připojit až dva displeje ke každému z nich. Počítač podporující Optimus tím pádem dokáže pohánět až 4 displeje. Celý white paper věnovaný této technologii si můžete nastudovat tady.

Chcete-li třídisplejovou konfiguraci provozovat na Lenovu W510, nezbyde vám, než si pořídit externí grafickou kartu.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

5 thoughts on “Lenovo W510 – i v doku zvládne zobrazovat maximálně na dvou displejích”

 1. Jeden externí display připojím za podmínky, že chci používat i displany notebooku? když vypnu display notebooku, tak mi pojedou dva externí (aledpoň na mé W500 dva externí připojím)?

 2. Kamile, díky za dotaz a připomínku k W500. Upravil jsem článek, aby to bylo srozumitelnější.

  Pokud chcete používat displej notebooku, lze připojit jeden externí displej k libovolné kombinaci portů na doku (VGA, DVI, DisplayPort) a šasi notebooku (DVI, DisplayPort).

  V případě, že máte dva externí monitory a chcete používat oba, připojte je k libovolné kombinaci portů na doku a šasi notebooku.

  Tak například – můžete mít zakázán integrovaný displej notebooku + k DisplayPortu doku připojit jeden 24″ monitor + k DVI portu doku připojit druhý 24″ monitor. Oba dva externí displeje budou funkční. Dokonce můžete kombinovat porty i mezi notebookem a dokem. Takže můžete mít jeden externí monitor na DisplayPortu notebooku a druhý na DisplayPortu doku.

  Jen pozor na jednu věc, po umístění NB do doku přebírá funkci VGA konektoru z notebooku jeho VGA kolega umístěný na doku. Takže VGA na těle notebooku přestane fungovat.

 3. U takového modelu je to určitě škoda, když např. T410 to (údajně) podporuje…

  Holt si člověk musí vystačit s připojením dalšího monitoru přes USB :-)

 4. Úplně stejně mi to funguje na už strším ntb Dell latitude D430. Taky jsem chvíli koumal jak zprovoznit alespoň 3 displeje, ale šlo zapnout jen dva (buď oba externí, nebo jeden externí s lcd ntb).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *