Moje zkušenost s Multihostingem od Active 24

Možná jste v poslední době zaznamenali reklamní kampaň Active 24 zacílenou na službu, kterou celkem přiléhavě označují jako multihosting. Oč jde? Tradiční model je přibližně následující. Koupím si doménu a spolu s ní i nějaký ten hosting. Časem zjišťuji, že by bylo dobré koupit nějakou další doménu. K ní pořídím další hostingovou službu. Takto bychom mohli pokračovat pro každou další. Multihosting je služba, díky níž máte všechny své domény pod jednotnou správou. Nemusíte tedy pořizovat pro každou z nich vlastní webhosting a ve výsledku ušetříte i nějakou tu korunu.

Varianty

Doposud jsem mluvil spíše řečí marketingu. Ale od toho jsou tu jiní. Zkusím krátce vypíchnout, v čem je multihosting jiný od ostatních programů. Na výběr máte mezi variantou pro 5 nebo 10 domén. Rozhodnout se také můžete pro Linux nebo Windows Server. K pětidoménové variantě dostáváte 5 GB diskového prostoru, u varianty pro 10 domén je to dvojnásobek.

Diskové kvóty

Prostor můžete libovolně rozdělit mezi domény, tak jak vám to zrovna vyhovuje. Pokud časem zjistíte, že vám u jedné z domén dochází diskový prostor, stačí “za jízdy” změnit diskovou kvótu.

Databáze

Ke každé z domén si můžete založit jednu MySQL nebo jednu Microsoft SQL Server databázi. Nečekejte nic převratného, funguje to přesně tak, jak jste zvyklí. Inu proč také měnit něco, co je vyzkoušené a funguje?

V případě, že potřebujete více databází, je každá další zpoplatněna částkou 69,- Kč/měsíc bez DPH.

Administrační rozhraní

Každý webhostér připravil pro své zákazníky webové administrační rozhraní. Podle toho, jak detailně je zpracované, můžete měnit vlastní rukou více či méně nastavení vašich virtuálních serverů. Rozhraní Active 24 mi opravdu vyhovuje. První seznámení s ním mi zabralo nějaký čas, ale vyplatilo se to. Takřka vše, na co si vzpomenete, si můžete nastavit sami a nemusíte volat nebo psát požadavek na technickou podporu.

Musím ale na rovinu přiznat, že tu a tam mi u konfiguračního formuláře chyběla názorná ukázka správného formátu vkládaného řetězce. Ocenil bych, kdyby pod každým z nich byla krátká větička typu “To a to zadávejte v tom a tom formátu s tečkou”.

Detailní konfigurační možnosti ale toto negativum převážili. Líbí se mi, že mohu měnit kdykoliv sám změnit libovolný parametr. Měníte Sender ID záznam nebo vytváříte nový DNS záznam typu A?  Obojí vlastními silami změníte v sekci DNS.

Změna registrátora domény

Překvapilo mě, jak snadný a rychlý je proces převodu domény spravované jiným registrátorem k Active 24. Abychom si ujasnili, že mluvíme o stejné věci, převodem mám teď na mysli pouze změnu registrátora. Zkoušeli jste to někdy? Nevím proč, ale měl v hlavě zaryté obavy, že to potrvá nějaký čas a že doména bude nějaký čas nefunkční, ale nic z toho se nekonalo. Podívejte se, jak to funguje v praxi.

 1. Vyplňte formulář v administraci Active 24. Najdete ho v sekci Domény -> Transfer. Stávajícího registrátora domény nemusíte vůbec kontaktovat.
 2. Pomocí webového nástroje NIC.cz si nechte e-mailem zaslat heslo pro transfer (tzv. Authinfo), kterým autorizujete celou transakci.
 3. Získané heslo zadejte do formuláře z bodu 1. a jeho odesláním zahajte převod domény.
 4. Přibližně za 2 minuty vám přijde e-mail oznamující úspěšné dokončení transferu domény k Active 24. A to všechno bez výpadku webu.

Změna name serverů

V případě, že chcete převést pouze name servery (NS) je vše ještě snazší. V administraci Active 24 vyplníte formulář a odešlete ho. Upozorním na jednu věc. Po převodu NS k Active 24 se zkopírují veškeré DNS záznamy z původního name serveru. To je dobré mít na paměti hlavně v případě, když migrujete produkční web.

 1. Obdobným formulářem jako v předchozím případě požádejte o změnu name serverů.
 2. Obratem vám přijde e-mail s odkazem pro potvrzení akce. Na ten klepněte.
 3. Nyní nezbývá než pár hodin počkat, než se změny projeví.

Kompletní scénář přechodu na multihosting

Poslední zkušeností, o kterou bych se rád podělil, je kompletní scénář migrace produkční domény z cizího hostingu na multihosting u Active 24. Slovíčkem kompletní mám na mysli změnu webhostingu včetně přenosu souborů a databáze, změnu registrátora domény a v neposlední řadě také name serverů, které zaručují propagaci vašich DNS záznamů. Zvláštní pozornost věnujte DNS, protože čas propagace změn je opravdu dlouhý. Tento postup jsme si sám vyzkoušel a osvědčil se mi. Může tedy pomoci i vám.

 1. V administraci Active 24 v sekci Multihosting si založte nový virtuální server respektive vložte název domény a přidělte ji diskový prostor. Rovnou také založte novou databázi. Žádný z těchto kroků nemá vliv na funkčnost vaší webové prezentace, která běží u stávajícího webhostera.
 2. Od stávajícího poskytovatele hostingu překopírujte veškeré soubory a umístěte je pomocí FTP protokolu do odpovídající složky u Active 24. Pokud používáte zabezpečené SFTP, věnujte pozornost následující kapitole.
 3. Přeneste také obsah vaší databáze.V případě MySQL je šikovným nástrojem phpMyAdmin (u Active 24 ho najdete v sekci Další aplikace).
 4. Zkopírujte i váš .htaccess.
 5. Nyní požádejte stávajícího správce vašich DNS záznamů o změnu záznamů. Cílovou adresou záznamů bude IP adresa serveru u Active 24.
 6. Po několika hodinách přebere funkci produkčního webserveru ten u Active 24. Obsah umístěný u původního webhostingu už nebude aktivní.
 7. Zkontrolujte, zda po přesunu k Active 24 všechno funguje. Pokud se mezi body 2. a 6. změnil obsah vašeho webu nebo databáze, je potřeba tyto změny promítnout i do nové databáze a souborů u Active 24.
 8. Pokud jste úspěšně prošli předchozí kroky, máte nejobtížnější část za sebou. Nyní už jen požádejte o převod domény od původního registrátora k Active 24 (viz kapitola “Převod domény od jiného registrátora”).
 9. Podle návodu v kapitole “Převod name serverů” změňte aktuální sadu name serverů.
 10. Zkontrolujte, zda DNS záznamy odpovídají vašim představám.
 11. Finální kontrolou si ověřte, že vše funguje. Pokud ano, kontaktujte původního webhostera, poděkujte mu za spolupráci a poproste o smazání dat a databáze.

Uznávám návod je to dlouhý, ale věřte mi, že jakmile ho jednou zkusíte, převod další domény pro vás bude hračka.

Jak na SFTP připojení?

Pokud se vám nedaří připojit k FTP serveru, důvod je následující. Pomocí SFTP protokolu (port 22) se vám to povede pouze pokud přidáte svou IP adresu, ze které se připojujete, mezi povolené. V případě, že se povolováním nechcete zabývat nebo se často připojujete z různých míst, využijte pro SFTP nestandardní cílový port 10222.

Závěr

Rozepsal jsem dosytosti. Pojďme si tedy udělat takové rychlé manažerské shrnutí.

Pokud máte více domén je multihosting šitý na míru právě vám. Všechno spravujete z jednoho rozhraní a navíc máte detailní konfiguraci ve svých rukou. Pokud víte, co děláte, dokážete se obsloužit sami bez pomoci technické podpory. Toho si já osobně opravdu cením. Co se týče nákladů na provoz, vychází také velmi příjemné číslo.

Máte-li jen jednu doménu, kupte si klasický hostingový program. Multihosting by pro vás měl význam jen  v případě, že v brzké době plánujete nákup dalších domén.

S úrovní technické podpory mám příjemnou zkušenost. Řekl bych, že se napříč různými hostingy příliš neliší a nebo mám štěstí na výběr kvalitního webhostingu:)

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

10 thoughts on “Moje zkušenost s Multihostingem od Active 24”

 1. Jeden FTP účet a jedna databáze na jednu doménu je tuze málo. Tím se ten hosting dosti degraduje… :-(

  Zkušenosti s jejich VDS servery nemáš? :-)

 2. Ahoj Broli,

  další DB se dá přiobjednat za 69 Kč měsíčně bez DPH (doplnil jsem do článku). Podle administrace to opravdu vypadá, že FTP přístup je jen jeden. Další by se nejspíš musel řešit přes technickou podporu.

  VDS jsem nezkoušel. Třeba se poštěstí někdy příště;)

 3. 69 Kč za jednu databázi je trošku moc, pokud celý multihosting stojí měsíčně 129 Kč. Další FTP přístupy jsou bohužel také zpoplatněné (nedávno jsem se na to ptal).
  Pokud tedy standardně potřebuji jednu databázi pro web, jednu pro subdoménu (často takto řeším testovací kopie webu), minimálně 2 FTP přístupy pro web (ideální jsou však 3: root, klientský, partnerský) a stejný počet pro subdoménu, šeredně se tento hosting prodraží.

  Počet FTP přístupů by IMHO měl být neomezený (vždyť je to jeden záznam někde v DB, nemá to žádné technické nároky) a počet databází by měl být omezen nějak obecně (např. 20 db na celý účet) – aby bylo možné pro jeden web použít např. 4 a pro jiný žádnou.

  Prostě čeští webhostéři stále spí… Měli by se naučit používat slovíčko “UNLIMITED” :-)

 4. @Broli

  myslím si že to je o filozofii webhostingu každé firmy zvlášť. já mám třeba neomezený počet ftp účtů u vyšších tarifů u firmy g-hosting.

 5. Ahoj,
  musím se přidat k negativním komentářům.
  Za 155,- s dph / mesicne
  Tedy x12 = 1860 na rok
  za 2/3 ceny sice ziskam jen kalsicky hosting, ale s neomezene ftp,technickou podporou 24hod/denně, neomezeným počtem sql a subdomen, podporou pripadne i instalaci CMS, mailovými schrankami atd. atd. (pouzivam banan.cz, standard)

  Takze jedina vyhoda active24 je vic hostingu za nizsi cenu. Ale služby sou ubohé.
  Navíc jejich basic hosting za úžasných 22kč/měsíc stojí za starou bačkoru, mnohé free hostingy, i když za cenu nejaké reklamy na strankách ho zcela předčí.
  Jako free používám už léta ic.cz a jsem nadmíru spokojený.

  Prostě v multihostingu vidím jen marketingový tah, jak se říká u nás: “Aby se vlk nažral a koza zůstala celá”

  Když už bych potřeboval hostovat více stránek a chtěl bych ušetřit. Zaplatím si jednu doménu a jeden kvalitní hosting.A více stránek řeším subdoménami. Pokud mi až tak striktně nezáleží na tom, aby stránky nebyly vzájemně spojovány. Například, že patří jednomu tvůrci, tak je to elegantně ekonomické řešení.
  Co se týče DNS záznamu, beru jako samozřejmost, že si ho mohu sám u registrátora měnit.
  Martin

 6. Active24 má nabídku multihostingu poměrně drahou. Sám využívám rightway.cz (nyní tam hostuji 21 domén), ale jejich technická podpora je katastrofální. Myslím, že dalším krokem je VPS, ale na správu vlastního hostingu (a emailů) se zatím necítím… to už by chtělo nějaký sofistikovaný nástroj (Plesk, apod.)

 7. Já už nějakou dobu využívám hosting a další služby u active24. Funguje to, ale žádná sláva. Vadí mi trochu konzervativní přístup. Webová administrace je pro mne nepřehledná. Jsem, línej ty domény stěhovat jinam, takže zatím zůstanu. Multihosting jsem nucen hostovat u jiného správce (každá doména = 29 Kč měsíčně) ale s tím nic neudělám, takhle si to vyvojáři podmínili.
  Takže asi tak.

 8. Active si zakládá na kvalitě služeb a na kvalitě podpory, obojí stojí něco navíc a se spuštěním multihostingu to s těmi platbami navíc vlastně už ani neplatí. Jasně, jsou a vždycky budou levnější poskytovatelé, ale vyváží rozdíl v ceně na úrovni několika piv ročně Váš klid, že je o Vaši prezentaci, na které Vám běží Váš business, dobře postaráno?
  Co se týká VPS, tak ACTIVE ke svým VPS nabízí jejich maily,takže o maily se starat nemusíš.A pokud si vezmeš managed verzi VPS – chybně to nazývají VDS, tak dostaneš i všechny potřebné nástroje v jejich ZC pro management svých webových prezentací aniž bys spravoval server, PLESK tedy vůbec nepotřebuješ.ZC není sice moc user friendly, ale je rozhodně jednodušší než PLESK.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *