Windows 7: Změna výchozí složky Průzkumníku

Ať už používáte nějaký souborový manažer třetí strany nebo nikoliv, určitě jste si všimli, že výchozí připnutou aplikací na hlavním panelu je mimo jiné také Průzkumník. Nic zvláštního, řekli byste. Po prvním klepnutí ovšem zjistíte, že se vždy automaticky otevírá ve složce Knihovny. Nevím, zda je to jen můj subjektivní názor, ale ačkoliv jsou knihovny samotné zajímavou myšlenkou, výchozí složkou v mém případě rozhodně nejsou. Můj první krok po nastartování Průzkumníku obvykle směřuje na Plochu, Počítač nebo externí disk. Jak tedy říci průzkumníkovi „tohle je výchozí složka, kde se chci ocitnout po každém spuštění“?

Aby se Průzkumník otevíral vždy po spuštění v jiné složce než Knihovny, je nutné upravit příkaz, který je volán jeho zástupcem na hlavním panelu. Nestačí tedy odepnout ten současný, otevřít ručně například dialog Počítač a snažit se ho připnout. Skončili byste totiž opět u Knihoven.

 1. Otevřete nabídku Start a do vyhledávacího pole napište „průzk“ (v anglické verzi “exp”). V seznamu nalezených položek se objeví Průzkumník. Klepněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti.
 2. V nově otevřeném dialogu zůstaňte na aktuální záložce a přepněte se do políčka Cíl.
 3. Do pole cíl vložte jednu z možností, uvedených v následující tabulce a nové nastavení uložte tlačítkem OK.
Požadovaná výchozí složka Cíl
Počítač %windir%\explorer.exe /e,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}
Dokumenty %windir%\explorer.exe /n,::{450D8FBA-AD25-11D0-98A8-0800361B1103}
Otevře složku C:\Práce a označí podsložku Články %windir%\explorer.exe /select,C:\Práce\Články
Otevře sdílené složky ze serveru „domaci-nas“ %windir%\explorer.exe /e,/root,\\domaci-nas

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

10 thoughts on “Windows 7: Změna výchozí složky Průzkumníku”

 1. Dobrý den, děkuji za Váš Tip, složka Dokumenty jde nastavit na místo Knihovny, ovšem složka Počítač nikoliv. Je chyba na mém PC, nebo máte v položce Cíl chybu, děkuji.

 2. Dobrý den, zkontroloval jsem si uložené odkazy od Vás a zjistil jsem, že jsem si jeden uložil s mezerou (mezerník) navíc. Byl to můj omyl. Vaše odkazy fungují spolehlivě a tímto se Vám omlouvám. Taktéž děkuji za Vaše stránky, které mě pomájí s novým Windowsem 7, nastavením atd.
  S pozdravem Tomáš

 3. Dobrý den,co vložit do pole Cíl, pokud chci vložit Uživatele (o patro výše nad Dokumenty ve stromkové struktuře). Předem děkuji. S pozdravem František

 4. Dobrý den,
  jak nastavit, aby se Průzkumník ve W7 otvíral v osobní složce ( t.j. ve stromkové struktuře o patro výše nad Dokumenty ). Pedem dekuji za odpověď.
  S pozdravem František

 5. Průzkumník ve Windows 7 Professional 64 bit, se mi nerozjíždí složky (levý panel) při procházení. Př. z wordu vložím umístění šablon – cestu do schránky a následně vložím do průzkumníka – zobrazí se pouze cílová složka a ne cesta k ní ? Nevít co s tím aby to fungovalo jako v win XP?
  Děkuji Hofrichter

 6. Zdravím, Win 7 , potřeboval bych jak je tady psáno změnit cestu v pruzkumníku na umístění “D”. Kde je po rozdělení disku na 3 oddíly toto umístění. System je klasicky na “C”.

  Diky.

 7. Děkuji mnohokrát! Tento problém mě velmi dlouho a velmi vážně iritoval. Ještě jednou díky.

 8. Dobrý den.

  Na Win 10 mi to ale nefunguje, do “cíle” nejde nic vkládat. Jak by to šlo?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *