Zaznamenejte a odešlete své problémy s počítačem ve Windows 7

Jedním ze zcela nových součástí systému Windows 7 je nástroj nazvaný Záznam postupu při potížích. Ocení jej nejen koncoví uživatelé, ale dokonce i mnozí správci a pracovníci oddělení technické podpory. K čemu vlastně slouží?

Představte si současnou situaci, kdy se snažíte někomu popsat svůj problém vyskytující se ve vašich Windows. Doposavad jste museli ručně pořizovat snímky obrazovky, ty pak ukládat do souborů a posílat je osobě, která by vám na jejich základě byla schopná poradit s řešením problému. Občas se navíc může stát, že ze snímku není patrné, jaké klávesy jsme v danou chvíli stiskli a kde přesně se pohyboval kurzor vaší myši. Myslím, že mi dáte za pravdu, že ani pro jednu stranu nebyl tento způsob výměny informací zrovna šťastný a intuitivní.

Nástroj Záznam postupu při potížích si klade za cíl změnit tuto situaci a umožnit obyčejnému uživateli zaznamenat problematické dění na jeho pracovní ploše a jednoduše jej odeslat zodpovědné osobě, která mu bude moci poskytnout pomoc. Díky detailnímu záznamu pomáhající osoba získá plný přehled toho, co přesně uživatel na počítači dělá.

Funkci nástroje lze také pojmout obráceně. V tom případě může zkušenější uživatel jednoduše zaznamenat návod na zvládnutí určitého postupu a odeslat jej ostatním kolegům.

Spuštění nástroje

 1. Klepněte na tlačítko Start a do vyhledávacího políčka napište “psr” bez uvozovek. Zkratka pochází z anglického názvu Problem Steps Recorder.
 2. Stisknutím klávesy Enter se nástroj otevře.

Ekvivalentem tomuto postupu:

 1. Klepněte na tlačítko Start a do vyhledávacího políčka napište “zaznamenat” bez uvozovek.
 2. Prvním nalezeným výsledkem je položka Zaznamenat kroky k reprodukci problému.
 3. Klepněte na ni (případně místo toho stiskněte klávesu Enter), čímž spustíte nástroj Záznam postupu při potížích.

Návod na zaznamenání

 1. Připravte si na vaší pracovní plochu vše, co chcete zaznamenat.
 2. Jedním z výše uvedených postupu spusťte nástroj Záznam postupu při potížích.
 3. V jeho dialogovém okně klepněte na první položku Zahájit záznam.
  1
 4. Nyní proveďte problematické kroky a nechte nástroj zaznamenat chybu.
 5. Pomocí tlačítka Přidat komentář můžete kurzorem myši označit část obrazovky a obohatit záznam o vlastní textový komentář.
  2
 6. Vypněte nahrávání pomocí volby Ukončit záznam.
  3
 7. V nově otevřeném dialogu Uložit jako vyberte, kam a s jakým názvem se má soubor obsahující záznam uložit.
  4
 8. Klepnutím na šipku vpravo a následně na volbu Odeslat příjemci e-mailu… odešlete kompletní záznam e-mailem.
  5

Ukázka záznamu

Výsledek je uložen do souboru webového archivu s příponou MHT a následně do komprimované podoby ve formátu ZIP. Ten lze poslat e-mailem bez rizika zablokování či jeho chybného doručení. Všimněte si, že v záznamu je barevně zvýrazněno každé klepnutí tlačítka myši.
6

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

2 thoughts on “Zaznamenejte a odešlete své problémy s počítačem ve Windows 7”

 1. Stáhl jsem si na vyzkoušení Windows 7 build 7100. Microsoft mi je aktivoval na 90 dní. Vlastním tiskárnu HP Deskjet F4280 (ALL in ONE), kterou běžně požívám v půvpdním systmému Windows XP. Na Windows 7 build 7100 mi nejde nainstalovat – píšou že v těchto windows 7 build 7100 není podporovaná. Jak lze odstranit tuto závadu?

  Díky
  S pozdravem

  VP

 2. Dobrý den,

  s finální verzí Windows 7 tato tiskárna funguje. Instalace ovladačů by měla proběhnout automaticky, takže není nutné shánět ovladače. Pokud by se vyskytly jakékoliv potíže, ovladače jsou k dispozici na hp.com v 32 i 64bitové verzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *