Výpis písmene aktuální jednotky ze skriptu

Našel jsem zajímavý způsob, jak vypsat aktuální písmeno jednotky, ze které je skript volán. K čemu je to dobré? Mám batch skript na USB flash disku a ten v různých počítačích dostává přiřazena různá  písmena. Někde se tváří jako E:\, jinde dostane H:\. Záleží na konkrétním případě. Já ale potřebuji zjistit písmeno jednotky, ať je jakékoliv, a použít jej ve skriptu.

SET drv=%cd:~0,2%
ECHO %drv%

První řádek vypíše první dva znaky (lze ovlivnit číslem za čárkou) z proměnné nesoucí aktuální adresář. Druhý pak obstarává kontrolní výpis. Výstup skriptu bude například “E:” bez uvozovek.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

3 thoughts on “Výpis písmene aktuální jednotky ze skriptu”

  1. To se hodí, ale co tak nějak zařídit, aby USB flash disk měl přiřazeno písmeno např: W napořád a v jakémkoli PC?

  2. Ahoj Pavle,

    to je bohužel celkem problém. Každý počítač má různý počet jednotek, a tak by třeba písmeno G: na každém počítači nemuselo být volné. Další problém jsou namapované síťové jednotky. Ty zaberou také pár písmen. No a v neposlední řade si flash disk neumí s sebou nést svoje označení, Windows to zkrátka nepodporují. Existují nějaké utility (http://www.uwe-sieber.de/usbdlm_e.html), které se snaží písmena jednotek držet pořád stejná, ale nejsou součástí Windows, a tak musíš na každé PC takovou instalaci nainstalovat.

    Užij si víkend,

    Jirka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *