Vhodný souborový systém pro USB flash disk

Otázka:
Jaký souborový systém mám zvolit pro USB flash disk?

Odpověď:
Ideální je naformátovat flash disk systémem exFAT. Vyniká svým výkonem a odstraňuje veškerá omezení, kterými trpěl FAT32. Je podporován v systémech Windows XP SP2 a novějších. Podpora exFAT není ale v tuto chvíli zahrnuta v OS Unix/Linux a Mac OS. Na nečitelnost flash disku můžete také narazit například u HiFi věží s USB portem, které si poradí zpravidla jen s FAT32.

Formát NTFS by se zdál také dobrou volbou. Neomezuje velikost souboru na 4GB, jako tomu bylo u FAT32, ale jeho výkon na flash discích za výkonem exFAT i FAT32 lehce pokulhává. Proč? NTFS má totiž větší režii na provedení dané operace. Praktický test rychlosti NTFS a FAT32 si můžete prohlédnout tady.

Pokud vám jde hlavně o kompatibilitu a vystačíte si se soubory o maximální velikosti 4GB, pak vám velmi dobře poslouží FAT32.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

One thought on “Vhodný souborový systém pro USB flash disk”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *