Úprava rozložení kláves ve Windows

Šikovnou Microsoftí utilitku Keyboard Layout Creator pro úpravu rozložení kláves ve vašich Windows si můžete stáhnout tady. Funguje, korektně na Windows 2003, XP a podporuje dokonce i Windows Vista. Ovládání je velice intuitivní, takže pokud vám někdy vadilo rozložení nějakých znaků na klávesnici nebo vám nějaké chyběli není niž snažšího, než si celý layout upravit k obrazu svému.

Keyboard layout

Dalším zajímavým kouskem je Hot Keyboard. Nejde tak úplně o přemapování klávesnice, ale umí skvěle připravovat makra a pomocí klávesových zkratek je následně spouštět. Kromě maker umí samozřejmě vykonávat příkazy a spouštět externí aplikace. Příkladem makra může být třeba hezká programátorská klávesová zkratka, kdy například pomocí zkratky CTRL+ALT+C můžete spustit makro, které zakomentuje text na aktuálním řádku.

Web: http://www.hot-keyboard.com/ 

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

10 thoughts on “Úprava rozložení kláves ve Windows”

 1. Prosím, poradíte mi jak spustit tento program?

  Stáhnul jsem si ho a nainstaloval, ale nemohu najít, jak ho spustit.

  Spuštění po své instalaci mi program nenabídl / Neobjevil se nový zástupce na ploše/ V nabídce Start není nová položka/ V nastavení klávesnice přes ovládací panely nic nového … Microsoft na svých stránkách o tomto problému mlčí ………

  Řekl bych, že možnost spustit program patří k jeho ovládání a ta nemá s intuitivním naprosto nic společného – zatím je díky tomu program nepoužitelný.
  Díky za radu.
  Dušan

  P.S. mám legální WinXP SP2, .NET Framework 2.0

 2. Zdravím Dušane. Po řádné instalaci se objeví v menu Programy v nabídce Start nový zástupce nazvaný “Microsoft Keyboard Layout Creator 1.4”. Tím se dá program spustit a nastavit si graficky vlastní rozložení kláves. Pokud by tam náhodou zástupce nebyl, zkuste program přeinstalovat nebo otevřít přímo “C:\Program Files\Microsoft Keyboard Layout Creator 1.4\MSKLC.exe”.

 3. Ouha, skutečně. Soubor nebyl stažený kompletně, až pak jsem si všiml, že původní balík měl menší velikost. Teď už to funguje. Díky za radu.
  Dušan

 4. zdravim, chtel bych se zeptat kdyz sem si jiz klavesnici vytvoril jak ji mam nastavit abych ji mohl pouzivat, dekuju za pomoc:-)

 5. Dobrý den,

  z této utility by mělo být možné vyexportovat instalační balíček, kterým jde klávesnice dostat do systému. Bohužel utilitu nemám nainstalovanou, takže nemám možnost popsat postup detailněji.

  Pěkný zbytek víkendu,

  Jiří Brejcha
  http://www.jiribrejcha.net

 6. Mám problém s instalací již toho balíčku. Napíše mi to
  Installation Incomplete
  The installer was interrupted before Moje klávesnice could be installed. You need to restart the installer to try again.
  Click Close to exit.

 7. 1.4 funguje, problém jsem měl s nějakou starší, možná 1.0, protože asi není kompatibilní s Vistou.

 8. Dobrý den,

  jak to udělat, abych mohl na klávesnici používat české i turecké znaky (např. ç, İ, ğ, …)?
  Když klávesnici exportuju jako českou, řve to, že to nezná turecké znaky a když jako tureckou tak naopak

  Děkuji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *