Podpora tiskáren na routeru ASUS WL-500g

Po delší době jsem si opět sedl ke svému oblíbenému routeru a povedl se mi rozchodit další zlepšovák:) Situace je teď následující. Do WAN portu routeru mám přivedené připojení k internetu. Internet po bytě distribuuji pomocí Wi-Fi a na USB portu routeru mám inkoustovou tiskárnu Canon Pixma iP 4000 a na LTP portu routeru HP LaserJet 5L. K internetu se tedy můžu připojit TP kabelem nebo přes Wi-Fi. V operačním systému mám nastavené dvě tiskárny s tím, že jsou obě navěšeny na stejné IP adrese 192.168.1.1 (ASUS router) a liší se jen číslem RAW portu. Pro USB port se používá port 9100, pro LPT pak 9101.

Ptáte se, jak to vše nastavit? Kupodivu je to snadnější než jsem původně čekal. Upgradoval jsem router na firmware z koppel.cz, ktery ma celkem slusnou podporu USB a radu dalsich perlicek. Po nahrání stačí nakonfigurovat síť a fyzicky k routeru připojit obě tiskárny. Posledním krokem je přidat v OS dvě nové tiskárny. Pro každou vytvoříte TCP/IP port a použijete protokol RAW. Tiskárně na USB rozhraní nastavíte port 9100, pro LPT je to 9101.

Do seznamu podporovaných tiskáren si můžete přidat obě výše jmenované. Drobnou vadou na kráse může pro někoho být skutečnost, že z iP4000 se nedozvíte v případě takovéhoto zapojení stav inkoustu, protože komunikace probíhá jen jedním směrem.

Odkazy:

Firmware Koppel: http://www.koppel.cz/cdmawifi
FAQ Joyce ČR: http://www.joyce.cz/clanek.php?idclanek=224
Zařízení kompatabilní s tímto routerem: http://wl500g.info/forumdisplay.php?f=24
WL-500g fórum: http://wl500g.info/forumdisplay.php?f=8
Custom FW page: http://wl500g.dyndns.org

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

14 thoughts on “Podpora tiskáren na routeru ASUS WL-500g”

 1. Mám WL-500g Deluxe (vyšší verze, nemá LPT, ale 2x USB 2.0 a rychlejší CPU) a podpora tiskáren je vcelku slušná, i když samozřejmě není na LAN tiskárny. Avšak nyní byl do prodeje uveden ASUS WL-700g, takže počkám, až bude k dostání i bez HDD (160GB se mi zdá málo) – je špičkovej, media stream server (škoda, že ne Microsoftu Multimedia Stream Server :D), Download Machine… Jsem zvedavy na podpru tiskaren..

 2. S ASUS routery je radost pracovat. Navic je k dostani krome klasicke rady WL take Security Router. S bezpecnosti to, jak se zda, mysli opravdu vazne. Mimochodem fungovali vam USB tiskarny s tovarnim firmwarem?

 3. No, osobně bych zase netvrdil, že jsou bezchybné, protože těch upgradu firmware co muselo byt, je snad vice nez hotfixu pro Windows XP :). Např. firewall nefunguje zrovna nejlépe, WAN-to-LAN a LAN-to-WAN filter také nefunguje jak má, v posledních FW je nefunkční WEP šifrování, tedy funkční je pouze na 50%, svoje malinké Vaio s WEP nepřipojím, Nokii E61 také ne, Wi-Fi telefon se záhadně připojil…nechápu. Naštěstí to řeší WPA-PSK, i když si už dělám zálusk na RADIUS server. Co se týče tiskárny na původním FW, tak to je dost široký pojem, protože “původní FW”¨byl každým měsícem nový. Ja jsem si ASUS pořídil tak cca. před dvěmi roky a původníé FW nefungoval téměř vůbec…tiskárnu jsme zkoušel až někdy před rokem. S Asusy Security jsem se ještě nesetkal, jsou i Wireless nebo pouze drátové?

 4. Já se svým WL-500g neměl žádný FW problém. Jediná věc, kvůli které jsem byl donucen přeflashovat byla právě podpora USB tisku, popřípadě podpora CDMA. Jinak mi vše chodilo bez problémů. Ta řada SR je jen ethernetová, Wi-Fi není prozatím podporováno.

 5. Dobry den, mel bych na Vas jeden dotaz. Mam router Asus WL-520G, ale neni mi zcela jasne, jak mam k routeru pripojit tiskarnu, kterou bych sdilel jeste s dalsim pocitacem. Dekuji za odpoved.

 6. Dobrý den,

  budu Vás muset trošku zklamat. Model WL-520G bohužel nedisponuje USB portem, kam by bylo možné tiskárnu připojit. Pokud byste o tuto funkci opravdu stál, je možné zakoupit jiný model s USB portem nebo k tiskárně dokoupit print server, což je taková malá krabička, která připojí tiskárnu svým prostřednictvím do sítě. Pak není problém tisknout po kabelu či bezdrátově z více počítačů či notebooků.

  Mějte se pěkně,

  Jiří Brejcha
  http://www.jiribrejcha.net

 7. Dobrý den,
  je prosím možné nějak vyřešit STAV INKOUSTU?
  Mám WL-500g premium, na routeru zapojeny dva notebooky, po menších problémech se mi podařilo tiskárny naistalovat aby tiskly přes wifi z obou, jen se právě snažím o to, aby mi ukazovaly i stav inkoustu, až jsem narazil na tento článek.
  Píšete, že to je drobná perlička na kráse, ale mně by se to hodilo, kdybych věděl kolik mi ještě zbývá…
  Je to možné nebo prostě mám bejt rád, že mi to funguje alespoň takto?
  Děkuji moc za odpověď.
  Roman

 8. Dobrý den,

  při tomto zapojení bohužel zjišťování stavu inkoustu nefunguje. Pokud by Vám pomohlo jednorázově zjistit, kolik inkoustu zbývá, pak je tu jediná možnost. A sice připojit si dočasně tiskárnu přes USB přímo k PC.

  Mějte se hezky,

  Jiří Brejcha
  http://www.jiribrejcha.net

  1. Dobrý den, teoreticky to fungovat může, ale nemám s podobnými redukcemi zrovna nejlepší zkušenosti. Pokud máte možnost redukci vrátit v případě, že nebude fungovat, zkuste to. Budu rád, když sem pak napíšete, jak to dopadlo.

 9. Konečně jsem se dostal k vyzkoseni a redukce LPT–>USB a musím řict, že funfoval napoprve. W7 stáhl ovladače z winupdate a už jsem tisknul

 10. dobrý den potřebuji propojit přes WI-FI tiskárnu BX535WD a notebook, kteří jsou zapojený přes domací síť WI-FI router, jedná se mě o to abych mohl tisknout z notebooku na tiskárnu, která je napojena na router WI-FI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *