Houstone máme problém: Google blokuje snad celý obsah internetu!

Zkuste si otevřít Google a zadat do vyhledávacího pole, cokoliv vás jen napadne. U všech nalezených výsledků se zobrazuje hláška “Tyto stránky mohou poškodit váš počítač.” Google vyhodnocuje kompletně všechny webové stránky včetně svých  jako závadné.

google-blocking01

Po kliknutí na výsledek hledání se zobrazí varování konstatující, že se snažíte navštívit stránky, jejichž obsah může poškodit váš počítač.

google-blocking02

Z vyhledávače se tak není možné dostat prakticky na žádnou webovou stránku. Tomu říkám cenzura:) Jediná možnost je zkopírovat si nalezený odkaz ručně do adresního řádku prohlížeče a otevřít stránku přímo.

Vývoj

Okolo 16:15 Google chybu opravuje a ta postulně začíná mizet. Zdá se, že je problém zažehnán.

Ještě dnes večer Google uvolnil na svém blogu vysvětlení, jak problém vznikl a čeho se týkal. Osobně velmi oceňuji, jak se k celé věci postavili. Na rovinu uznávají, že šlo o chybu lidského faktoru při aktualizaci seznamu potenciálně nebezpečných webů. Jak dokáže jedno lomítko zatřást celým světem si můžete přečíst o pár řádků níže.

Oficiální vyjádření Googlu

What happened? Very simply, human error. Google flags search results with the message “This site may harm your computer” if the site is known to install malicious software in the background or otherwise surreptitiously. We do this to protect our users against visiting sites that could harm their computers.

We maintain a list of such sites through both manual and automated methods. We work with a non-profit called StopBadware.org to come up with criteria for maintaining this list, and to provide simple processes for webmasters to remove their site from the list. We periodically update that list and released one such update to the site this morning.

Unfortunately (and here’s the human error), the URL of ‘/’ was mistakenly checked in as a value to the file and ‘/’ expands to all URLs. Fortunately, our on-call site reliability team found the problem quickly and reverted the file. Since we push these updates in a staggered and rolling fashion, the errors began appearing between 6:27 a.m. and 6:40 a.m. and began disappearing between 7:10 and 7:25 a.m., so the duration of the problem for any particular user was approximately 40 minutes.

Kompletní znění najdete na Official Google Blogu.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *