Už vás nebaví rekonfigurovat nastavení TCP/IP?

Migrujete často mezi různými sítěmi? Pak určitě velmi často měníte konfiguraci TCP/IP protokolu. Utilitky z tohoto článku vám usnadní život a postarají se o přenastavení všech patřičných hodnot na základě vámi nadefinovaných profilů.

Znáte to… přijdete do práce, zapojíte notebook do sítě a vesele serfujete. Tak to chodí den co den do doby, než si pořídíte internet domů. Přestože máte kabel zapojený do pc, nic se neděje a k tomu na vás vyskakuje bublina s chybovou hláškou říkající něco ve stylu “Něco je špatně, pravděpodobně ti nepoběží připojení k síti”. Příčinu není třeba dlouho hledat. Pravděpodobně máte notebook správně nastavený pro připojení do vaší podnikové sítě, ale vaše domácí připojení k internetu vyžaduje jinou konfiguraci sítě. Co s tím? Buď můžete při každém příchodu domů přenastavit IP adresu, masku a pár dalších veselých položek nebo využijete službu jedné z níže uvedených utilitek, které to vyřeší za vás. Obě fungují vesměs stejně. Při prvním spuštění si nadefinujete několik profilů (v našem případě dva – “pracovní” a “domácí”) a uložíte si je. Pak jen přijdete do práce a řeknete, že chcete “pracovní” profil. Dorazíte domů a přepnete si na “domácí”. Veškeré nastavení pak již provádí utilitka za vás, takže se zabýváte skutečně jen přepínáním mezi vámi přednastavenými profily. Pokud se pohybujete mezi více sítěmi, určitě vám tyto utilitky ušetří hromadu rutinního nastavování a zpříjemní a hlavně urychlí celý proces připojení.

NetProfiles – http://netprofiles.danielmilner.com/

Jedná se o freeware utilitku, která mi naprosto vyhovovala. Pod Windows XP jsem neobjevil žádný výrazný problém a příjemné je, že můžete konfigurovat i wireless (bezdrátovou Wi-Fi) kartu, u které se přeci jen nastavení může dosti lišit v závislosti na konkrétním hotspotu.

Mobile Net Switch – http://www.mobilenetswitch.com

Komerční utilitka, zato má oproti NetProfiles více možností, které možná ani nevyužijete (nastavení pozadí plochy, rozlišení dospleje, výchozí tiskárny, časové zóny, SMTP server, spouštění skriptů před/po změně profilu, editaci Hosts, povolení ISA Firewall klienta atd.).

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

12 thoughts on “Už vás nebaví rekonfigurovat nastavení TCP/IP?”

 1. Dobrý den, existuje nějaká utilita, která by nastavovala taky SMTP server v Outlooku? Všude, kam přijdu si vystačím s DHCP protokolem, ale ten Outlook musím vždycky znova přenastavit…

 2. Zdravím Lukáši, díky za výborný dotaz! Zasloužil by si odměnu:) Zkuste Autoroute SMTP. Druhá varianta, která mě momentálně napadá, je Mobile Net Switch zmiňovaný výše. Tam byste si mohl nadefinovat dva profily lišící se pouze v tom nastavení SMTP serveru.

  Podrobnější info najdete tady:
  http://www.mailutilities.com/ars popřípadě
  http://help.med.unc.edu/pubs/faqpubs/autoroute.htm#manual

  Dejte mi vědět, jak jste uspěl;)

 3. Tak tedy Autoroute se mi nepodařilo rozchodit, ale musím uznat, že jsem se o to moc tvrdě nepokoušel. Zato Mobile Net Switch už mi asi zůstane. Jen těch 25 eur a dalších 7 MB RAM.
  Díky za pomoc.

 4. Dobrý den,
  nevíte jestli existuje nějaká možnost jak jeden počítač (notebook) používat ve dvou sítích které běží obě pod doménou? (samozřejmě každá doména má jiný název).
  Děkuji za odpvěď

 5. Dobrý den,
  to bohužel nelze. K čemu byste to potřeboval? Pokud by šlo jen o připojení síťových jednotek či další takovéto úkony, lze to vyřešit i bez tohoto přepínání mezi dvěma doménovými profily. V Outlooku také není problém nakonfigurovat ručně druhý profil, tak abyste mohl přijímat a odesílat poštu v obou prostředích.

 6. Jedná se především o využití intranetu a jedné síťové aplikace. Ale pokud mám na počítači nastavenou nějakou doménu, vůbec si nedovedu představit že bych se mohl nějak připojit do sítě jejíž název domény není shodný.

 7. Pokud vám DHCP server přidělí adresu, máte v podstatě vyhráno. Pak stačí připojit síťové jednotky či otevřít intranetové stránky. Jediný problém je ověření uživatele. Takže se budete muset ke každému prostředku ručně přihlásit uživatelským jménem a heslem patřícím do domény. Nevadí ale, že ke svému počítači se hlásíte pod účtem z jiné domény.

 8. “Nevadí ale, že ke svému počítači se hlásíte pod účtem z jiné domény”. – tak to jsem si myslel že zrovna vadí. Protože pokud to nevadí, pak už by neměl být problém ani s přiřazení IP od DHCP. Odzkouším a poreferuji. Děkuji za rady!!!

 9. Počítači je to vesměs jedno. Nebudou se na něho uplatňovat Group Policies druhé domény a podobně, ale to by ve Vašem případě nemusel být problém. Pro server a sdílené prostředky je podstatné, jak se hlásíte k nim. Takže pokud si namapujete sdílené složky a přihlásíte se k nim ručně pomocí správného uživatelského účtu, bude to fungovat.

 10. Prosím, potřeboval bych vědět, zda bude tento SW chodit také pro OS Vista.
  Děkuji předem za odpověď.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *