CDMA USB modemy si rozumí s Windows Vista

Právě jsem zjišťoval, jak se má situace okolo technologie CDMA Evdo od O2. Zajímala mě hlavně rychlost, latence připojení a v neposlední řadě kompatabilita s Vistou. Měl jsem možnost otestovat dva typy USB CDMA modemů Anydata, které dodává přímo O2 a musím řici, že výsledek mě velmi potěšil. Původně jsem zamýšlel koupit PCMCIA kartu, ale upgrade na nový notebook mi trošku zkomplikoval plány, jelikož má Express Card slot. A tak jsem zaostřil na USB modemy.
Měl jsem možnost vyzkoušet dva modemy. Prvním a starším modelem byl modrý AnyDATA ADU E100H s “batůžkem” (externím akumulátorem). Druhým testovaným byl o poznání novější a menší  AnyDATA ADU-300H v, u nás klasické, černé verzi.

e100h.jpg 300h.jpg

Obr.1 AnyDATA ADU E100H       Obr.2 AnyDATA ADU 300H  

Po několika testech se latence spojení držela poměrně stabilně okolo 150ms, což už je na mobilní připojení velmi použitelné. Co se rychlosti týče, záleží na tarifu, pro který se rozhodnete. V tabulce níže uvádím pár důležitých hodnot, které je dobré vědět. O2 asi záměrně v katalozích FUP datové limity neuvádí, a tak jsem se byl vyptat na prodejně.

CDMA tarif

Max. rychlost Týdenní FUP Cena za měsíc bez DPH
O2 Internet Mobil 512 512 kbps 1,5 GB 699 Kč
O2 Internet Mobil 1024 Plus 1024 kbps 3,0 GB 899 Kč
O2 Internet Kombi 1024 1024 kbps 1,5 GB 999 Kč

 Myslím, že tabulka hovoří sama za sebe. Neodpustím si ale pár vět o službě O2 Internet Kombi 1024. Je to tarif kombinující CDMA datový tarif s dalším datovým GPRS, EDGE nebo UMTS tarifem. A to tak, že obě datové služby můžete používat zároveň. Ideální řešení, pokud potřebujete například UMTS ve Smartphonu a CDMA v notebooku, nemyslíte? Po překročení FUP kvóty se rychlost připojení snižuje na symetrických 64kbps, což je také dobré vědět pro případ, že je pro vás důležitá stálá rychlost připojení.

Přejděme ke kompatabilitě. Pokud budete používat modem na Windows XP stroji, nesetkáte se s žádným problémem. Budete-li se připojovat počítač s Windows Vista, doporučuji použít tyto ovladače pro oba typy modemů – ADU-300H i ADU-E100H. Fungují s oběma zařízeními naprosto korektně a pokud nepotřebujete vidět sílu signálu nemusíte dokonce ani instalovat Anydata utilitu pro správu  připojení. Vystačíte si s klasickým vytáčeným připojením přímo z Windows. Vyberete modem, vyplníte username a heslo a telefonní číslo ve tvaru #777. V Porovnání s XPčky mi dokonce pod Vistou přišlo navázání spojení rychlejší.

Shrnuto podtrženo Anydata modemy v síti O2 chodí pod Windows Vista naprosto čistě a bez ztráty kytičky. Stačí si vybrat vyhovující tarif, objednat si službu a počkat přibližně tři dni, než proběhne aktivace. Pro někoho může být zajímavá informace, že O2 podporuje aktivaci CDMA modemu, který již vlastníte a není aktivován s žádným tarifem. Není tedy nutnou podmínkou kupovat si nový modem, pokud již nějaký máte z dřívějška.

Budu rád, když se podělíte o vaše zkušenosti s CDMA či mobilními datovými službami obecně. Myslím, že je to velmi zajímavé téma.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike.

67 thoughts on “CDMA USB modemy si rozumí s Windows Vista”

 1. Používám CDMA už cca. 3 roky a jsem spokojen. Jen se mi modem (uplně první typ) po každých 8 hodinách provozu vypne a musím ho znovu zapínat a znovu se přihlašovat do sítě. Přemejšlím proto, že si pořídím nový ADU 300H. Co myslíš? Bude to znát i na rychlosti oproti tomu starému GPC-6420????

 2. Bohužel GPC-6420 byl poměrně nestabilní. Vím o případech, kdy se ani po třetí reklamaci a výměně modemu situace nezlepšila. V mnoha případech se přehřívá a samovolné vypínání je mu téměř vlastní. Četl jsem pár názorů, že by to mohlo být špatným power managementem modemu – nestíhá v připojeném stavu dobíjet akumulátor. Vřele vám tedy doporučím přejít na novou verzi modemu. Je malý, vyhnete se zmiňovaným problémům a navíc má ovladače pro Vistu, čímž máte otevřenou cestu k upgradu OS bez složitého shánění driverů. Co se rychlosti týče, měla by být stále přibližně stejná u obou typů. Záleží víceméně jen na aktuálním vytížení vysílače.

 3. Diky za clanek. Mel jsem k dispozici modem e100h a podarilo se mi jej rozchodit v linuxu pomoci vytaceneho pripojeni. Jelikoz ten modem umrel, zkousim totez s 300h, ktery mi dali jako nahradu, lec bezuspesne. Pisete, ze se Vam darilo ve Windows XP modem zprovoznit bez instalace ovladaciho softwaru – platilo to i na ten novejsi, 300h? Pokud ano, mohl byste mi poslat podrobnosti vytaceneho pripojeni, jak jste je mel nastavene? Myslim, ze by to mohlo pomoci. Diky predem.

 4. Pro zprovoznění pod Windows XP stačí nainstalovat samotné ovladače a poté pomocí tohoto modemu vytvořit klasické vytáčené připojení. Username a heslo zadáte tak, jak ho máte od O2. Tedy username ve tvaru TELCISLO@etcz a patřičné heslo. U hesla je třeba dávat pozor na velké a malé znaky. Telefonní číslo je #777. Doporučuji zkontrolovat, že u modemu není aktivovaná volba “Čekat na vyzváněcí tón” / “Wait for dial tone”. Takto jsem již pár modemů nastavil a je to vyzkoušené. Pokud chcete mít informaci o síle signálu, musíte nainstalovat i Anydata utilitu, která obsahuje patřičný indikátor.

 5. Podle toho vychvalování mám pocit že jsi reklamní agent O2.Já mám AnyDATA ADU E100H 1,5 roku a už se nemůžu dočkat až vyprší smlouva na tenhle sráč

 6. Žádný strach. Po pár zážitcích s přístupem O2 k zákazníkovi, je rozhodně nemám zapotřebí vychvalovat více, než je nutné. Musím uznat, že jejich CDMA chodí celkem slušně a pokud nemáte ještě GTRAN modem, neměl by s ním být problém. Co konkrétně Vám nefunguje na E100H? Dejte vědět, rád si poslechnu Váš názor.

 7. Pánové,

  mám nový notebook HP Pavillon dv 6319 s Vistou.Nový Any Data ADU300 běhá na O2 velmi dobře,ale na českých webech nejdou rádia ani některé videa-na př.Fotbalživě ČT,idnes atd.Zahraniční bez problémů.Modem občas samovolně vypíná,ale po klepnutí”zkusit znovu”nastartuje ihned.Centrála Microsoftu mě po několika konzultacích problém nevyřešila.Pomůžete,nebo znáte nějakého experta z Prahy?Mějte se mnou slitování,jsem důchodce samouk i když s VŠ. Váš Georg

 8. Problém s videi bude pravděpodobně způsoben chybějícím kodekem pro přehrávání videa či absencí přehrávače Flash Player. Jeho instalace by se vám měla automaticky nabídnout, jakmile bude poprvé potřeba. Vypínání modemu zkuste řešit spíše s O2. Microsoft je v tom v tomto případě nevinně.

 9. Ja byl naopak velice spokojen s GTRAN modemem, nez mi po 28 mesicich umrel (stala hlaska “NO service”). Nemel jsem s nim jediny problem. Nyni mam ADU-300H a ten me doslova nici. Neustale pada spojeni a pomaha jen resetovaci tlacitko na zadnim panelu, zkousel jsem jej na nekolika pocitacich s WinXP, Win2k i Vista a chova se naprosto stejne.. XP jsem musel dokonce dvakrat preinstalovat, protoze po jednom ze samovolnych vypadku prestaly chodit vsechny USB zarizeni.

 10. Tak to je zajímavá zkušenost. Já s novými modemy ještě nezaznamenal sebemenší problém. Instaloval jsem jich řádově 10 kusů a s Vistou i Windows XP vše fungovalo bezchybně. V současné době aktivně používám ADU300H a funguje také bez ztráty kytičky. Přibližně 90% času se připojuji v Praze a blízkém okolí. Je možné, že se třeba při hodně slabém signálu projeví tuhnutí. Těžko říci. Znám přístup O2 k zákazníkům a občas opravdu není zrovna košér při řešení problémů a reklamací.

 11. Pane Brejcha,

  moc Vám děkuji za reakci.Podle microsoftu mám zkusit jiné připojení na internet /bez modemu ANY DATA 300/ a zjistit,zda jsou potíže nadále stejné.Provedu až se vrátím z chalupy do Prahy.Stále jsem však přesvědčen,že je nějaká malá chyba v nastavení .Některá česká videa běží po nainstalování Real playeru dobře.ČT 1 a 2,ČT24 ale zase neběhá ČT4 sport.A to je pro mne jako fanouška velmi tristní.Budu Vás informovat jak pokračuji se svým problémem.Teď jsem zkoušel znovu idnes a Spartu-nechodí.Přitom mám tady signál CDMA jako bejk,s prominutím.

  Georg

 12. Pane Brejcha,
  tak jsem ty videa vyřešil .Nainstaloval jsem dle Vaší rady flash player.Rozhodující,ale bylo,že jsem na WMP našel v nastavení přehrávače chybu-nebylo zaškrtnuto políčko připojit k internetu-přepíše další příkazy.Jakmile jsem provedl a restartoval,videa běží perfektně,hrajou i rádia,která také předtím nehrála.Modem AD 3OO běhá také dobře,jsem na chalupě u Sušice a mám skoro plný výkon.Dík za podporu.

  Georg

 13. Včera večer jsem psal tenhle příspěvek…
  Mám ten samý problém jako honza – GTRAN byl rok a půl bezporuchový, ADU-300H mi každých pár minut zamrzne a ikdyž v Easy Wireless Netu je signalizováno připojení a to nad 1,8Mbit, tak netečoužádná data oběma směry. Musím modem resetovat a znovu připojit. Jsem zvědav, jak to bude O2 jako reklamaci řešit.
  Večer jsem příspěvek neodeslal, protože než jsem ho dopsal, modem zamrz…

 14. A to jsem zapoměl napsat, že jsem musel odinstalovat všechno, co má spojitost se síťovou kartou. Jinak jsem se vůbec na net nemohl dostat.

 15. Jaké máte zkušenosti s konektorem na externí anténu u ADU-300H? Mám ADU-100, jsem s ním spokojen, jenom ten subtilní konektor mne ničí – už dvakrát se ulomil. Uvažuji z tohoto důvodu o pořízení ADU-300. Má to smysl?

  Pavel

 16. Externí anténu jsem zatím neměl důvod použít, takže v tomto směru nemám žádnou zkušenost. Ale troufnu si tipnout, že na tom budou oba typy podobně.

 17. Dobrý den,
  mám modem ADU-100. Mám ho něco přes dva roky a teď jakmile vypršela záruka, tak začíná zamrzat a i když hlásí navázané spoljení, data jím prostě netečou. Pomůže se odpojit a připojit. A taky se mi zdá, že jde do háje baterka. Nejvyšší čas na novej modem :( Jinak ohledně té antény, ten konektor je strašnej, vůbec v něm nedrží kabel, musím ho vždy zatížit nějakým předmětem, aby mi nevypadl s konektoru. Tohle mládenci z AnyDATA nevychytali :)

 18. No, minulý týden jsem si vyzvednul modem z opravy. Nic na něm nenašli. Tak jsem přeinstaloval vše, co bylo třeba a co šlo a … nic. To samé. Takže je zase v servisu. Zajímavé je, že zapůjčený ADU-100 šlape perfektně. Tedy na to, že je jen s interní anténou. Nemají konektor na externí, už tři týdny je objednaný…

 19. Nevíte někdo kde sehnat ovladače na starmodem aethra pro windows vista? na o2 neví
  Dík

 20. Tak to opravdu netuším. Zkuste se nechat přepojit přímo na techniky O2, zda nemají nějaké informace, ale obávám se, že podpora pro Vistu u tohoto modemu chybí.

 21. To all. Ja teda nevím počítače mě živí a buď máte všichni úplně jiné modemy nebo Vás někdo musel slušně zaplatit. V práci těchto modemů s batůžky :)) máme snad 40 a ani jeden nepracuje tak jak bz měl. Neustálé výpadky spojení, modemy zamrzají, pomáhá sem tam vzpnout a zapnout i s odpojení baterky, častěji pomáhá pouze fyzický reset počítače. Na Windows Vista Bussynes se ANY DATA e100H rozjet nepodařilo. I s ovladači z těchto stránek. V nastavení modemu píše použitý com 9, v nastavení systému com 4, při spuštění v administr. účtu to píše error string, v user no com port open… takze nevím jak Vám spokojeným uživatelům, mě se tento typ modemu zdá být snad nejhorší se kterým jsem se setkal. A windows Vista no nevím kdo PC nerozumí ať klidně pěje slávu na Microsoft ostatní ví že je to krok špatným směrem.

 22. To mě celkem překvapuje. Já bez problémů e100H pod Vistou Business zprovoznil. Je pravda, že jsem měl možnost ho sledovat v akci jen pár dní, ale fungoval správně. Osobně teď používám AnyDATA ADU 300H a s Vistou Business mi k plné spokojenosti funguje řadu měsíců. Jediné co mě pártkrát zradilo byl slabý signál na některých specifických místech v Praze. Ale nutno dodat, že nepoužívám externí anténu a nedá se to tudíž přisuzovat nějaké chybě zařízení. Aneb kde není signál, tam ani… Každopádně díky za názor. Občas slýchám od zákazníků stížnosti na e100H pod Vistou, ale většinou doporučuji upgrade na 300H, se kterým je funkčnost téměř stoprocentní.

 23. Dobrý den,
  Nakonec jsme ho zprovoznili. Fungoval až ovladač v zazipovaném tvaru z Vašich stránek. Takže musím změnit názor, že pod Vistama neběží. Běží.

 24. Dobrý den,
  používám modemy Any DATA již asi 4 roky, a bez větších problémů. Bohužel nyní, když jsem instaloval starší modem, ten 100 něco, na Visty, ukazuje se mi při připojování chyba: NENÍ OZNAMOVACÍ TÓN. Nikdy předtím se mi toto nestalo a to že jsem to instaloval mnohokrát. Tak kdyby jste někdo věděl, co s tím, byl bych moc rád.
  Děkuju

 25. dobrý den,

  mám stejný problém jako rosťa. nainstaloval jsem modem adu-300H, normálně se připojil. po vypnutí a zapnutí pc se při dalším připojení objevila hláška “není oznamovací tón”,a to jsem na nic “nehrabal”. pokoušel jsem se kontrolovat nastavení dle Vaší rady a ve vlastnostech modemu pole čekat na ozn. tón zaškrtnuté nemám. byl byste tak velice laskav a rozvedl výše uvedené tipy poněkud více polopaticky? předem děkuji velmikrát!
  onta

 26. Dobrý den!

  Měl bych dotaz ohledně CDMA spojení přes nový “kombi” modem AnyDATA ADU-630WH. Mám ho asi dva měsíce a první cca. dva týdny fungoval perfektně, ale pak začalo slábnout spojení a v současnosti už nejsem schopen se k CDMA vůbec připojit, a to i v případě, že modrá kontrolka CDMA připojení svítí. Když to zkusím přes AnyDATA program, skončí to zpravidla hláškou “An authentication event occured” nebo “Port je už používán nebo není nekonfigurován” a při připojení přes Windows se sice vytočí číslo, ale při ověřování jména a hesla to skončí hláškou “Vzdálený počítač neodpověděl” nebo “Vzdálený počítač neodpověděl v časovém limitu.” GPRS připojení na stejném modemu je přitom bezvadné. Zkoušel jsem opakovaně reinstalovat ovladače i modem, ale výsledek je stejný. Rád bych se zeptal, zda vás nenapadá nějaké řešení. Máte nějaké zkušenosti s tímto typem “dojmodemu” – a pokud bych si případně koupil např. použitý starší typ ADU-100, mohu předpokládat, že se situace zlepší?

  Mějte se krásně a děkuji!

 27. Dobrý den,

  s tímto modelem zatím nemám žádnou zkušenost. Zkuste ho nainstalovat k jinému PC a vyzkoušejte připojení z něj. Pokud bude zlobit i tam, obraťte se na operátora. Je možné, že jde třeba o nějaký HW problém.

  Pěkný zbytek víkendu,

  Jiří Brejcha
  http://www.jiribrejcha.net

 28. Dobrý den!

  Přesto děkuji. Mohl byste mi tedy aspoň zhruba říct, který z CDMA modemů na našem trhu je nejlepší z hlediska citlivosti na příjem signálu? Případně, u jaké firmy (našel jsem zatím jen dvě) je nejlepší kupovat externí anténu?

  Moc děkuji a mějte se hezky!

 29. Dobrý den,

  nemám bohužel možnost porovnávat více druhů současných modemů. Aktuálně mám AnyDATA ADU 300H a po Praze jsem celkem spokojen. Najdou se sice místa kde mu signál nestačí, ale většinou se bez problémů chytne. Zkuste modem na jiném PC a pokud budou problémy i tam, neváhal bych a kontaktoval operátora, aby Vám ho vyměnili. Je možné, že půjde o chybu HW (např. konektor, anténní kabel,…).

  Pěkný večer,

  Jiří Brejcha
  http://www.jiribrejcha.net

 30. Dobrý den,
  Měl bych tady menší dotaz. Máme doma modem ADU E100H a jsme stím naprosto spokojeni, a moje otázka je, že by mě zajímalo, kdybych si koupil dva tyto modemy a měl je na ruzných počítačích, pod stejným uživatelským jmenem a heslem, jestli by internet furt bežel normálně bez problému. Vim že by to šlo udělat pomocí routeru, ale přes něj to nechceme mít doma. Doufám, že jste moji otázku pochopili a budu moc rád, když odpovíte,

  Děkuji mockrát
  Pavel S.

 31. Dobrý den,

  přesně stejnou otázku jsem si pokládal několik měsíců nazpět. Tehdy se mi povedlo přímo od O2 zjistit detaily. Má se to tak, že O2 si vede databázi se sériovými čísly modemů a k nim odpovídajícími uživatelskými jmény. V konečném důsledku to znamená to, že umožňují přihlášení pod vaším uživatelským jménem jen na modemu, který vám prodali a jehož číslo je spárované s vašimi přihlašovacími údaji. Na druhém modemu sice můžete zadat tytéž přihlašovací údaje, ale modem se nepřipojí, jelikož jeho sériové číslo (SN) není přiřazeno k vašemu jménu a heslu. Na zákaznické lince by ale měli být schopni váš požadavek vyřídit a přidat do databáze i SN druhého modemu, který chcete používat. Pak by vše fungovalo, jak potřebujete. Zkuste se na ně obrátit. Sériové číslo najdete zpravidla na spodní straně modemu.

  Mějte se pěkně,

  Jiří Brejcha
  http://www.jiribrejcha.net

 32. Výborně! Zrovna na tohle jsem se chtěl také zeptat pro případ, že bych si na vlastní náklady pořídil jiný typ modemu… děkuji! :-)

 33. Náhodou jsem se dostal na tuhle stránku a zaujal mě jeden příspěvek. Mám skoro 3 roky Gtran GPC 6420 a byl jsem s ním spokojený. Letos se mi nafoukla baterie a začalo vypadávat spojení. Před týdnem jsem do něj novou baterii. Spojení taky sem tam vypadávalo. Dnes ráno už se k internetu nepřipojil, na displayi je hláška “no service”, kterou tady jeden přispěvovatel taky vzpomínal. Znamená to, že modem definitivně odešel a musím sehnat nový? Nebo může být problém ještě někde jinde. Díky za promptní odpověď a přeji hezký den.
  Jirka L.

 34. Dobrý den,

  obávám se, že touto hláškou si modem nepřímo říká o výměnu. Je možné, že by šel nějak opravit, ale být Vámi bych se porozhlédl po nějakém novějším modelu. Příjemná zpráva je, že novější kousky už umějí kromě technologie CDMA i UMTS nebo HSDPA. Pokud tedy máte tarif, který kromě CDMA nabízí i jiné možnosti mohl byste je takto využívat. Máte-li chuť, můžete zkontaktovat přímo autora Vámi zmiňovaného příspěvku. Zde je jeho e-mail stodjan@centrum.cz a odkaz na článek http://www.jiribrejcha.net/index.php/cdma-usb-modemy-si-rozumi-s-windows-vista.

  Mějte se pěkně,

  Jiří Brejcha
  http://www.jiribrejcha.net

 35. Děkuji za odpověď. Ještě během včerejška jsem trochu sondoval internet a odpoledne zašel do O2 pointu ve Zličíně. Během 10 minut jsem měl nový modem za 1 korunu. Je to Axesstel MV110H a na internetu ho chválily různé zdroje jako povedenou novinku. Trochu neúplně napsaný (i když s řadou obrázků) je instalační manuál, ale nakonec se vše povedlo a vypadá to, že mám zhruba na dva roky vystaráno. I rychlost přenosu dat se výrazně zvýšila. Designově je to celkem sympatická malá černá “placka”, nesrovnatelně hezčí než Gtran. Nerad bych předbíhal, ale asi je možné tenhle modem vřele doporučovat ke koupi. Mějte se hezky. Zdraví Jirka L.

 36. Dobrý den,

  mám AnyDATA ADU E100H. V OS WinXP funfuje s ovladači E100H pro WinXP dobře. Jaké ovladače z vašeho odkazu na O2.com mám použít v případě použití AnyDATA ADU E100H v OS WinVista? E100H pro WinXP nebo 300H pro WinVista?

  Díky moc!

 37. Dobrý den,

  nemám žádný dotaz pane Brejcha, jen bych Vám chtěl poděkovat za info ohledně instalace ovladačů na Win Vista k modemu ADU-300 :)

 38. Dobrý večer.
  Existuje nějaká jiná externí anténa než dodávaná prutová k připojení ADU-300H v místě se slabým signálem?
  Děkuji předem za odpověď.

 39. Pane Brejcho,

  používal jsem déle než rok Axesstel MV110H pod XP. Bohužel jsem dostal nový notebook Dell s w. vista a v něm se mi, ani za asistence O2, nepodařilo modem instalovat. Po instalaci se ohlásí nekompatibilita s platformou. Z diskuse na zive.cz plyne, že zdaleka nejsem sám, kdo má potíže s instalací modemu pod OS vista. Na některé instalace visty se modem prostě nedá instalovat. Nesetkal jste se s tímhle problémem?
  Srdečně zdraví
  Václav Žák

 40. Dobrý den,

  o tomto problému slyším od Vás poprvé. Mě pod Vistou fungoval několik dní k mé spokojenosti. Jakou verzi Visty používáte x32 nebo x64?

 41. Dobrý den. Též Wlastním Modem ANY-DATA ADU-3OOH od o2: ale mám s ním hned několik problému…např nestabilita signálu,časté výpadky,kolísáni. Někdy jede bez problému,jindy mám problémy se i přihlásit na hlavní server. Takže tedka newim,jestli nemám špatnou anténu,nebo jen horší pokrytí. Mám za to, že jeho wýkon dost ovlivňuje počasí. dekuji předem za odpověď.

 42. Dobrý den,

  taká mám CDMA (ten modrý) pod W2000, téměř jeden rok fungoval celkem slušně. Před dvěma týdny začal vypadávat. Připojení se podaří vždy, ale cca po minutě zhasne jen na vteřinu modrá kontrolka BUSY a spojení vypadne, většinou (ne vždy) naskočí Windosovská hláška: “soubor y7s7…..ex.exe generoval chyby a bude programem ukončen”. Na disku C se pak vytvoří exe soubor se stejným názvem. I když soubor vymažu, objeví se při hlášce znovu. Projel jsem celý počítač Avastem, zkusil jsem i novou instalaci modemu, ale nic. Signálem by to být nemělo, protože na stejném místě to na notebooku pod XP funguje bez problému.
  Předem díky za nápady.

  Mik

 43. Dobrý den, mam ten modrý modem a mám službu O2 internet mobil 1024 plus a modem jsem zkoušel na více počítaích, signál mam všude plny, ale přijde mi že beži pomalu, chtěl bych se zeptat, kolik je reálná rychlost připojení? Jestli je to opravdu to 1mb/s, nebo to s tímto modemem nedosáhnu?
  Děkuji

 44. Dobrý den,

  rychlost záleží spíše na aktuálním vytížení sítě. Šířka pásma přípojného bodu je sdílena mezi uživateli. Může se tedy často měnit, případně nemusí dosahovat optimální výše. Jinak teoretická maximální rychlost by měla být 1024 kbps.

Leave a Reply

Your email address will not be published.