Služba Windows Update udržuje váš systém stále aktuální. Zdaleka ne všechny aktualizace si ovšem přejete nainstalovat. Nebylo by příjemné ty nežádoucí skrýt, aby se nezobrazovali spolu s nově vydanými?

Aktualizace pomocí služby Windows Update je denním chlebem každého uživatele a správce systému Windows. Ve skutečnosti tedy spíše měsíčním chlebem, protože Microsoft pravidelně vydává aktualizace každé druhé úterý v měsíci (tzv. patch tuesday) nebo častěji, je-li to nutné. Ať už ale dostupnost nových aktualizací kontrolujete ručně nebo automatizovaně, některé z nich zkrátka nainstalovat nemusíte nebo vědomě nechcete. V tuto chvíli se sluší podotknout, že je velmi vhodné instalovat bezpečnostní a podobně důležité aktualizace.

Naproti tomu do kategorie aktualizací, které můžete s klidem skrýt, patří například jazykové balíčky. Zdaleka ne všechny si totiž přejeme mít nainstalované. Ve Windows Vista a novějších systémech je totiž jazyková část striktně oddělena od samotné funkční části operačního systému. Díky tomu si můžete prostřednictvím Windows Update stáhnout například český jazykový balíček a počeštit tak stávající anglickou verzi Windows. Právě tyto balíčky jsou ale neustále nabízeny ke stažení a k instalaci spolu s ostatními nově uvolněnými aktualizacemi. Snadno pak přehlédnete volitelnou aktualizaci, která splyne s několika desítkami jazykových balíčků. Pro lepší orientaci se tedy nabízí zakázat jejich zobrazování.

Pokud jste nabízenou aktualizaci neschválili pro stažení a nainstalování ve Windows XP, byli jste ihned dotázáni, zda má být do budoucna skryta. Nové systémy volí jiný přístup. Ačkoliv to v grafickém rozhraní není na první pohled zřejmé, libovolnou aktualizaci je možné skrýt a zamezit jejímu opakované nabízení k instalaci.

Skrytí aktualizace

 1. Otevřete nabídku Start a přímo do vyhledávacího pole napište řetězec „windows update“. Klávesou Enter spusťte ovládací panel Windows Update. Všimněte si množství aktualizací na obrázku.
  pocet-aktualizaci
 2. Klepnutím na K dispozici se přesuňte do dialogu zachycujícího seznam všech dostupných aktualizací.
 3. Kurzor myši přesuňte na položku, jejíž zobrazování si přejete zakázat. Klepněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte Skrýt aktualizaci.
  skryt-aktualizaci
 4. Tato položka dočasně změní své zobrazení a zašedne, jak je patrné z obrázku. Po příštím otevření panelu Windows Update již tyto aktualizace nebudou viditelné a budou umístěny v seznamu skrytých aktualizací.
  sedive

Obnovení zobrazení aktualizace

 1. Opětovné zobrazování aktualizace mezi těmi, které jsou dostupné k instalaci, provedete klepnutím na volbu Obnovit skryté aktualizace.
 2. V nově vyvolaném dialogu zaškrtněte políčko u požadované položky.
  obnoveni-aktualizace
 3. Stiskem tlačítka Obnovit dejte pokyn k přesunutí vybraných aktualizací mezi ty standardně nabízené.

Tento článek byl napsán pro časopis Computer.

Přečteno 7,508x, z toho 1x dnes.