Test sluchátek s mikrofonem pro Skype

Nabídka sluchátek s mikrofonem pro internetovou telefonii je dnes hodně pestrá. Nejzákladnější model koupíte za necelých 100 Kč. Pokud ovšem chcete skutečně kvalitní záznam i reprodukci, je potřeba šáhnout hlouběji do kapsy.

Při výběru testovaných modelů jsem vybral po jednom zástupci z každé kategorie. První jsou běžná sluchátka s mikrofonem okolo 200 Kč. Další oblastí, která není příliš probádaná, jsou sluchátka s mikrofonem dodávaná s USB zvukovou kartou. Do třetice jsem pak uvedl set sestavený ze samostatného profesionálního mikrofonu a studiových sluchátek. Možná si říkáte, zda má vůbec smysl pořizovat na internetovou telefonii profesionální set? Hlas je přeci před přenosem ztrátově komprimován, a tím pádem bude stejně vždy o nějakou složku ochuzen. Věřte mi, že rozdíl mezi sluchátky s mikrofonem za 200 Kč a profesionálním setem poznáte na první poslech. Zkrátka pokud mluvíte do kvalitního mikrofonu ani komprese přenášenému audiu příliš neubere na kvalitě.

Úvodem je také potřeba dodat, že ideální kvality hovoru dosáhnete, když volající i volaný používají oba vhodné vybavení. Splňuje-li tento předpoklad pouze jeden z nich, druhý si hovor příliš neužije. Další kapitolou je také rychlost internetového připojení a latence.

Kategorie do 200 Kč

Genius HS-04B
Jako představitele nejnižší kategorie jsem zvolil tento model. Cena se pohybuje okolo 200 Kč včetně DPH. Sluchátka mají poměrně zajímavou reprodukci a především basy jsou oproti levnějším výrobkům velmi dobře prokreslené. Pod levnějším modelem si představte například Redstar RS-HP03 (cena 90 Kč). Ten má sice podobně kvalitní mikrofon jako zde popisovaný Genius, ale zvuk linoucí se ze sluchátek je plochý a vágní.

Co se týče pohodlnosti, v tomto ohledu mému uchu Genius zrovna radost neudělal. Hlavním důvodem jsou poměrně malé koženkové náušníky. Po 30 minutách poslechu jsem byl rád, že mohu sluchátka sundat. Na pravidelné telefonování a dlouhodobý poslech muziky se poohlédněte po něčem jiném, případně si předem sluchátka vyzkoušejte, třeba vám budou sedět lépe.

V případě, že používáte některý model z této kategorie, uvědomte si, že audio zpracovává vaše zvuková karta. V případě, že máte starší notebook,  se na  celkové kvalitě může karta značně podepsat. Celkově lze modely spadající do této kategorie doporučit na občasné hovory. Žádný zázrak ale nečekejte. Chcete-li si občas poslechnout nějakou muziku, poslouží HS-04B především díky kvalitním basům a celkové plnosti zvuku. Kvalita mikrofonů je v této i o několik stovek vyšší cenové kategorii u všech modelů téměř totožná. Mikrofon modelu HS-04B se chlubí přívlastkem Noise-Cancelling a vypadá to, že opravdu funguje. Oproti Redstaru RS-HP03, který nic podobného nemá, je zvuk čistší.

genius-hs-04bredstar-rs-hp03

Zleva: Genius HS-04B, Redstar RS-HP03

Sluchátka s mikrofonem s USB zvukovou kartou

Pokud to s IP telefonií myslíte alespoň trošku vážně, zjistíte, že zásadní je kvalita záznamu. Pro poslech stačí levná sluchátka, ale šum a drnčení při záznamu vás jistě nepotěší. Kvalita mikrofonů integrovaných do sluchátek je hodně podobná. Ani vyšší cena sluchátek neznamená, že jsou osazena lepším mikrofonem. Pokud navíc vaše zvuková karta není z nejlepších (typicky u notebooků), podepíše se také na výsledné kvalitě hlasu. Proti oběma těmto nedokonalostem se dá bojovat pomocí USB zvukové karty. Ta zajišťuje stejnou kvalitu na všech počítačích, ke kterým ji připojíte. Mimo to však může obsahovat technologie pro filtrování okolního hluku a šumu. Kvalita záznamu je tím pádem o poznání lepší a kolega, s nímž hovoříte, to jistě ocení.

Plantronics Audio DSP 400

Plantronics je jedním z mála výrobců, kteří prodávají sluchátka s mikrofonem spolu s USB zvukovou kartou. Proto padá volba na tuto značku. Výhodou tohoto modelu je možnost sluchátka složit a přenášet. Pohodlně se vejdou do brašny či batohu k notebooku. Subjektivně je hodnotím jako velmi pohodlná a delší hovor s nimi si opravdu užijete.

Pokud si je pořizujete na internetovou telefonii, není o čem přemýšlet. Kdybych ovšem porovnával kvalitu poslechu hudby s výše popsaným modelem od Geniusu, vyšel by Genius jako výtěz. Důvodem je lepší podání basů a celková plnost zvuku. DSP 400 tedy mají dobrou kvalitu záznamu a jsou vhodná pro telefonii. Na poslech muziky se ale moc nehodí.
platronics-audio-dsp-400
Plantronics Audio DSP 400 s USB zvukovou kartou

Profesionální set sluchátek a mikrofonu

Pokud sluchátka a mikrofon chcete používat nejen na telefonování a myslíte to opravdu vážně, pak je nejlepší volbou nákup samostatného stolního USB mikrofonu a studiových sluchátek profesionální kategorie. Díky tomu můžete pořizovat dokonalé nahrávky a zároveň si užijete křišťálovou čistotu každého tónu vašich oblíbených interpretů. 

Samson G-Track + Sennheiser HD380 pro

Já jsem zvolil mikrofon G-Track od Samsonu. Jde o USB mikrofon s funkcí live monitoru (živý odposlech nahrávaného signálu) a externím vstupem pro mono signál (nástroj, či jiný line vstup). Výhodou je, že přímo v sobě obsahuje mixér a umožňuje do sluchátek připojených do live monitor výstupu posílat i audio signál z počítače. Mikrofon jsem navíc vybavil pop filtrem, který minimalizuje nárazové vlny vzduchu proudícího z úst při vyslovování písmen P, B, T a K.

Při výběru studiových sluchátek, byste měli mít jasno v tom, jakou konstrukci chcete (uzavřená, polouzavřená, otevřená) a kolik do nich chcete investovat. Nejsou totiž podobně jako výše zmíněný mikrofon zrovna levných špásem. Rozhodující je také, zda vám přesně sedí a jsou pohodlná. Proto vřele doporučuji navštívit vaší oblíbenou prodejnu a všechno si v klidu vyzkoušet. Já používám Sennheiser HD380 spolu s G-Trackem denně a jsem s nimi nad výsost spokojen.

samson-gtrack sennheiser-hd380-pro

Zleva: Samson G-Track, Sennheiser HD380 pro

Závěr

Pokud vás limituje cena, doporučuji koupi sluchátek alespoň okolo 200 Kč. Vyšší cena sice nutně nemusí znamenat vyšší kvalitu, ale jak jsem se přesvědčil, sluchátka za 90 Kč nejsou úplně to pravé ořechové. Doporučil bych testovaný Noise-Cancelling model od Geniusu. Vadily mi jen menší náušníky, ale třeba vám budou vyhovovat. Kvalitě nahrávání i poslechu nemám za cenu, za jakou se sluchátka prodávají, co vytknout. Pokud máte méně kvalitní zvukovou kartu, zvolte raději USB řešení.

Chcete-li si pořídit dobrá sluchátka s mikrofonem pro telefonování přes službu Skype, je USB varianta dobrou volbou. Zvuk je kvalitní nezávisle na integrované zvukové kartě vašeho počítače.

Profesionálové pracující s audiem a využívající Skype několik hodin denně patrně nebudou váhat a pořídí si kvalitní studiová sluchátka a profesionální USB mikrofon.

Ve všech případech vřele doporučuji sluchátka předem vyzkoušet.

Poslechněte si ukázku

Audio nahrávku s testem všech výše uvedených modelů si můžete stáhnout zde.

Sluchátka s mikrofonem Genius HS-04B předvedla, že s dobrou integrovanou zvukovou kartou v počítači dokáží nahrávat celkem uspokojivě. Plantronics Audio DSP 400 zaznamenal každý můj výdech, ačkoli jsem měl mikrofon umístěn dále od úst:) Nahrávka z G-Tracku je dokonale kvalitní.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

6 thoughts on “Test sluchátek s mikrofonem pro Skype”

  1. Tak teda nevím, ale z té ukázky mi ta poslední varianta přijde nejhorší – slyším tam nejvíc šumu okolí :-)

    BTW Víš, že číst tvůj přes Google Reader je dokonce uživatelsky přívětivější než takhle přímo? :-)

  2. Jj, to slabé bzučení u Samsonu dělají dva naplno pracující pevné disky na stole. Běžela mi tu testovací obnova jednoho serveru, kterou jsem bohužel nemohl při testování vypnout. Každopádně Samson podává nejvěrnější zvuk, v tomhle případě zachytil i disky;)

    Co se ti zdá uživatelsky nepřívětivé? Třeba to půjde napravit?;)

  3. Google Reader mi zobrazí vše + ještě pěkně přehraje audio. Netřeba žádného otravného stahování ;-) Zkus a uvidíš, sám jsem doposud netušil, že je tak “šikovný” :-)

  4. Ahoj mam takoví problem naskočil mi signal internetu ,tak sem se napojila,ale kdyš mi nekdo vola tak není slišet vyzvanení a sama se zapne i kamera.Skusila jsem veškeré nastavení ,ale je to pořad stejné.Signal internetu je dost silny 1 čarka chyby do plnosti signalu je to i rycle připojení sem spokojena aš na ten skaip kdo by my mohl poradit jednou uš se mi to také stalo ale uš nevim jak sem to dala opravit.Předem moc dekuji.Ivana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *