Moje datová schránka konečně funguje

Po všem zařizování a čekání jsem se konečně poprvé přihlásil do své datové schránky. Jak to celé probíhalo?

Rozhodl jsem se podat elektronickou žádost o její vytvoření. K tomu je potřeba mít v počítači nainstalován nástoj pro vyplnění žádosti 602 XML Filler. Dále si stáhnete elektronickou verzi formuláře a pomocí filleru ji vyplníte. Po dokončení zjistíte, že pokud chcete jít jako já plně elektronickou cestou, musíte vyplněný formulář elektronicky podepsat vašim kvalifikovaným certifikátem. Ten ovšem musíte nejprve získat.

Koupíte si ho od certifikační autority PostSignum. Cena 190 Kč/rok není nijak závratná. Postup je takový, že si vytvoříte žádost o vydání certifikátu a tu pak odnesete na flash disku na poštu nebo kontaktní centrum Czechpoint. Spolu s ní musíte mít s sebou vyplněné a vytisknuté další dva dokumenty ve dvou kopiích. Jedním je smlouva o poskytování certifikačních služeb, druhý udává údaje, které budou viditelné ve vygenerovaném certifikátu. Nyní u mě nastal časově nejnáročnější krok. Měl jsem s sebou flash disk s žádostí o certifikát, 2x oba dokumenty, ale čekání na poště zabralo něco přes hodinu. Když jsem se konečně dostal na řadu slečna na přepážce bohužel neuměla vypnout zobrazování mé poštovní adresy v certifikátu, což byla má podmínka. Samozřejmě to bylo zaneseno i v mé papírové specifikaci, takže to nebyl žádný můj ad hoc výmysl. Za dalších dvacet minut našla spolu s kolegyní v manuálu postup a pomilu-li zástup čekajících lidí za mnou, jelo to pak už jako po másle. Podepsal jsem papírové dokumenty, zaplatil 190 Kč a připojil svůj flash disk, aby bylo možné dokončit a odeslat žádost o vygenerování mého certifikátu. Abych nezapomněl ještě jsem si musel vymyslet komplexní heslo (velká a malá písmena, číslo a speciální znak) pro případné zneplatnění certifikátu. Následně jsem odešel z pošty s tím, že mi prý odkaz ke stažení certifikátu bude poslán e-mailem. Ušel jsem pár kroků a Outlook v telefonu už hlásil novou zprávu. Výsledný certifikát jsem si pak stáhl do počítače, jak zachycuje obrázek níže. Tím končí příběh žádosti o přidělení certifikátu a můžeme pokračovat samotnou žádostí o schránku.

stazeni-certifikatu

Z pohodlí domova jsem odeslat vyplněnou a podepsanou elektronickou žádost o založení datové schránky. Po jejím odeslání přes internet mi přišlo e-mailem potvrzení o přijetí od MV ČR a nyní nezbývá, než čekat na doručení přihlašovacích údajů. Ty přijdou poštou.

Podepsaná žádost jsem poslal 9.7.2009 a až 21.8.2009 jsem dostal výzvu k vyzvednutí soukromého dopisu na poště. K mému údivu přišel z Českých Budějovic, což jsem nečekal a cestou na poštu spekuloval, kdo mi asi píše. Se slovy klasika (“V Českých Budějovicích by přeci chtěl žít každý…”) na rtech jsem dorazil na poštu. Slečna psaní 15 minut hledala, až náhle zajásala. Omylem mě hodily do špatné škatulky. Šlo o doporučený dopis s oranžovým pruhem, tedy o datové schránky.

doporuceny-dopis

Po rozbalení jsem se pomocí přidělených údajů přihlásil do své schránky. Tam ještě byla nutná změna hesla na nové a opět komplexní. Byl jsem přihlášen a chybělo  nastavit upozorňování e-mailem na nové zprávy ve schránce. Úplně posledním krokem byla samotná aktivace schránky z webového rozhraní. V tuto chvíli totiž ještě schránka “nežije”. Stačilo kliknout na dvě tlačítka. Prvním přijmete podmínky, druhým pak závazně schránku oživíte.

prihlaseni

Co vy? Máte podobnou zkušenost? Nebo jste žádost podávali papírově? Podělte se o vaše zkušenosti v komentářích.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

8 thoughts on “Moje datová schránka konečně funguje”

 1. Dobrý den, zkušenost není moc dobrá, sice byla ale jen do té doby než byla oznámena nová informace, že se přechází na nové zabezpečení tvz.šifrovací alegoritmus SHA-2 od té doby se do své datové schránky nedostanu jelikož jsem laik a nevím jak si tento certifikát stáhnout, zřejmě si datovou schránku v nejbližší době půjdu zrušit, nemusím ji ze zákona mít.Hezký den, Jarmila

 2. vazeni, 13. kvetna jsem si nechala jako jednatel s.r.o. z aktivnit datovou schranku, firma byla prijemna , za 2 hodinky jsem mela datovou schranku na plose za cck. 2000kc, ve schrance jiz desitku zprav, ktere jsem precetla a tim promrhala dalsi 2 hodiny, zpravy ktere mi prisly z celnice a ktere byly jiz delsi dobu vyrizeny,platby za predzahradku z mestkeho uradu,dalsi z mu praha 1 chodniky atd,
  odjela jsem v klidu do francie na tydenni dovolenou, kdyz se mi objevila zprava “mate novou zpravu v dat. schrance”, jaky podiv, kdyz jsem se na internetu vubec nemohla dostat na stranku “mojedatovaschranka” , tudiz jsem kontaktovala cislo pomoc s dat. schrankou 270005200 a jake prekvapeni slysim z nesympatickych ustze si musim nainstalovat nejaky novy program sha 3, ale jakym zpusobem nebo na koho se obratit jsem se bohuzel od 2 pracovniku nedozvedela , ani se se mnou nechteli dale zdrzovat,
  nevim kam specha nas stat, kdyz ostatni v evrope maji stale svuj stary system postovniho dorucovani, tez nechapu jak mohu odebirat dulezitou postu , kdyz mi stat neda podminky k odebrani, dale pak v plne krizi z malych firem taha stat jeste penize navic, jiz takto pracuji 16-18 hodin denne a to kvuli nesmyslnym vymyslum nasich politiku a jejich poradcu,

  timto zrusim svou firmu s.r.o a udelam jen zivnost, doufam ze na zivnost se datove schranky nevztahuji,
  predem dekuji za odpoved na muj mail – pragpass@volny.cz
  ivana caleca

 3. Považuji datové schránky za největší projev zvůle moci. Jakým právem mě stát na kterém nejsem svoji výdělečnou činností nutí, abych si pořizoval něco co nechci. Co když ke své činnosti počitač nepotřebuji nebo bydlím na místě, kde nemám internetový signál?
  Nicméně pominu-li tuto státní zvůli, tak zde zústává problém, že jsem obtěžován systémem, který je chybový a technicky nedokonalý. Po stáhnutí doručené písemnosti mě písemnost začala z obrazovky mizet a k možnosti si otevřít přílohu jsem se vůbec nedostal. Napsal jsem stížnost na příslušné oddělení MV, že odmítám jakoukoliv zoodpovědnost za do schránky doručené zprávy. Ozvali se mě technici a hodiny na telefonu jsme řešili možné příčiny. Přeinstaloval jsem podle jejich rad vše co se dalo a nic. Kdo mě nahradí ztracený čas? Do dnešního dne schránka nefunguje tak, jak by měla a je tomu už 7 měsíců. To je opravdu skandál a nevím, jak se mát proti této zvůli bránit, protože mě ze zákona stát nutí, abych schránky používal. Jinde by udělali povstán. Tento národ trpí tím, že si nechá všechno líbit už od Bílé Hory.

 4. jsem spokojena s datovou schránkou sice než jsem na to přišla tak to taky chvíli trvalo ale potřebovala bych napsat dopis k soudu a na to jsem ještě nepřišla pordíte mi jak ?děkuji

 5. Dobrý den, mám nove pc a datová schránka se otevře, ale nelze stáhnout zprávu. Hlásí mi to, že software 602 plugin nereaguje. Plugin 602 Form Filler selhal apod. Co s tím mám dělat? Používám prohlížeč Google Chrome. V IE se mi vůbec neotevře úvodní stránka přhlášení: http://www.mojedatovaschranka.cz

 6. Datová schránka je jeden z tisíců zmetků.Ministerstvo vnitra je zřizovatelem a současně fízluje všechny datové toky.Není levnější,aby bylo současně fízlem a provozovatelem.Běží kompletní šmírování a jeden malý server vyřeší zakázku pošty.Ušetří se miliony a fízlování bude pokračovat se souhlasem zákonodárců.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *