Cyklovýlet: Praha – Vídeň

Pokud se chystáte na kole do Vídně, možná právě hledáte informace o značené cyklostezce Greenways Praha – Vídeň. Sám jsem část trasy před několika týdny absolvoval a hledání informací mi zabralo více času, než jsem čekal. Najít všechny informace na jednom místě byl trošku problém. Snad tedy tento článek alespoň z části usnadní život vám.

Interaktivní mapy

Základem je mít přehled o celé trase. Pokud si budete chtít předem naplánovat ubytování, exkurze a podobně mohli by vám pomoci mapy od Greenways. Na svých stránkách provozují interaktivní mapy. Pro začátek je dobré do nich nakouknout.

http://www.prahawien.greenways.info/maps.htm

Brožurky – Cykloprůvodce

Patrně nejkvalitnějším materiálem jsou níže odkazované brožurky v PDF. Popisují jednotlivé úseky trasy a kromě mapy s vyznačenou stezkou v nich najdete spousty zajímavých tipů a informací. Dozvíte se vše  o historických a přírodních památkách, které máte po cestě. Plánování vám usnadní úvodní mapka s údaji o délce a výškovém profilu trasy.

Průvodce cyklotrasou se možná dá někde pořídit v tištěné podobě, ale vytisknout ho z PDF není problém. Já osobně jsem si jednotlivé části stručně pročetl, poznačil si tipy na výlety a vytiskl si pouze mapy. I tak jsem s sebou vezl pěkných pár oboustranně potištěných  listů A4. Rozhodně se ale neztratily.

1. Střední Čechy: ze stověžaté Prahy do husitského Tábora
2. Jižní Čechy: z husitského Tábora do renesančních Slavonic
3. Jižní Morava: podél hranic krajem vína
4. Dolní Rakousko a Vídeň
7. Lichtenštejnské stezky: Lednicko-valtický areál, Břeclavsko a Dolní Rakousko

Počasí

Silní vítr a déšť nejsou zrovna dobří přátelé na cesty. Určitě nezapomeňte brát v potaz i počasí.
http://pocasi.idnes.cz/

Malý tip na ubytování

Já jsem z Prahy vyrazil až ve večerních hodinách, takže jsem první noc trávil nedaleko Prahy v Týnci nad Sázavou. Bohužel všude už bylo plno, tak jsem zvolil ubytování ve sport hotelu Nad řekou. Ubytování pro jednu osobu v dvoulůžkovém pokoji mě vyšlo na 450 Kč. Cena nebyla úplně ideální, ale tma mi už dýchala na záda a všechny další možnosti ubytování včetně turistické ubytovny byly plné k prasknutí.

hotel-nad-rekou

Druhý den jsem náhodou narazil na penzion Na rynku v Borotíně. Okamžitě mi padl do oka a strávil jsem tu skvělé dvě noci. Byli zde naprosto skvělí lidé a komfort mnohonásobně převyšoval zkušenost z Týnce. Cena byla těžko uvěřitelných 250 Kč. Měl jsem k dispozici hezky vybavený dvoulůžkový pokoj a na patře byly tři luxusní společné koupelny. Já vím, zabíhám do detailů, ale až je uvidíte, pochopíte:) Opravdu stojí za zmínku. Ve spodním patře penzionu je restaurace, venku na dvoře pak zahrádka s posezením. Na točenou Kofolu a spoustu dobrého jídla vzpomínám živě ještě dnes. Pokud pojedete přes Borotín, rozhodně doporučuji si naplánovat ubytování tady.

borotin-na-rynku

Vybavení na cestu

Rozhodně nepodceňte oblečení a vybavení na kolo. Toto téma by dalo na několikadílný seriál, takže zmíním jen některé mé postřehy. Kromě standardní cyklo výbavy se mi osvědčil můj vůbec první  třílitrový Camelbak. Celý den v podstatě nemusíte mít strach o vodu. Obzvláště o víkendu, kdy není moc možností jejího doplnění, se určitě hodí. Den před cestou jsem si pořídil Ultralight čepici od Moiry a od té doby na ní nedám dopustit. Kromě toho, že zastaví veškerý pot tekoucí z čela přímo do očí tvoří příjemnou izolaci mezi přilbou a hlavou. Z části pak dokáže suplovat absenci síťky v přilbě. Není to sice elegantní módní doplněk, ale zato funguje výborně, zkuste to.

Závěr

Pokud jste se rozhodli, že vyrazíte, přeji vám pěkné počasí, hodně pěkných zážitků a šťastnou cestu. “Ahoj!”

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *