Počeštěte si libovolnou edici Windows Vista

Operační systém Windows Vista byl od počátku vyvíjen modulárně tak, aby bylo možné co nejvíce oddělit systémové součásti od jazykové verze produktu. Zjednodušeně si Windows Vista můžete představit jako operační systém, jehož komponentou je mimo jiné anglický nebo například český jazyk.

Tento přístup přináší jak Microsoftu, tak uživatelům a administrátorům celou řadu výhod. V předchozích verzích Windows musely být aktualizace systému vydávány jednotlivě pro všechny možné jazykové verze systému. To se ve Windows Vista mění a značná část vydávaných aktualizací je jazykově univerzální. Uživatelé jistě ocení možnost stáhnout si zdarma přes Windows Update jakýkoli jazykový balíček MUI (Multilingual User Interface) a převést tak rozhraní stávající verze systému do jiného jazyka.

Zde je ale háček. Tato možnost je otevřena pouze a jen majitelům nejvyšších edic Windows Vista Ultimate a Windows Vista Enterprise. Vlastníte-li vydání jiné než výše uvedené, není možné balíčky MUI stahovat a instalovat. To může být nepříjemné v situaci, kdy si koupíte počítač v zahraničí, ale rádi byste provozovali operační systém v rodném jazyce. Naštěstí existuje způsob, jak si poradit.

Pojďme si ukázat, jak počeštit anglickou verzi systémů Windows Vista Starter, Home Basic, Home Premium či Business. Pro tyto účely použijeme nástroj nazvaný Vistalizator. Více informací najdete na jeho domovské stránce. Jeho hlavní funkcí je použití originálních jazykových balíčků MUI na všech edicích Windows Vista, tedy i těch Microsoftem nepodporovaných.

1. Do stávající instalace Windows, kterou chcete počeštit, si stáhněte Vistalizator.

2. Komprimovaný ZIP archiv s programem rozbalte například do složky “C:\Program Files\Vistalizator”.

3. Na adrese uvedené v kroku 1 najdete odkazy na originální jazykové balíčky (language packs). Stáhněte ten, který odpovídá jazyku, do kterého si přejete váš současný systém převést. V našem konkrétním případě stáhneme český balíček. Zaměřte se na správnou volbu verze balíčku. Musí korespondovat s verzí vašeho systému a platformou. Mějte na paměti, že je doporučováno aplikovat změnu jazyka na Windows Vista se SP1.

4. Poté spusťte Vistalizator. Klikněte na tlačítko “Add language” a pomocí nově otevřeného dialogu “Open language pack” najděte na pevném disku stažený jazykový balíček z předchozího kroku. Program bude balíček několik desítek sekund konvertovat.

5. Po dokončení konvertování klepněte na tlačítko “Install” a vyčkejte na dokončení všech operací.

6. Výzvu, zda si přejete nastavit češtinu jako výchozí jazyk, potvrďte tlačítkem “Yes”. Další okno informující o nutnosti restartu systému zavřete tlačítkem „OK“.

7. V hlavním menu programu klikněte na “Exit”, uložte si rozpracované dokumenty a kliknutím na “OK” potvrďte, že chcete restartovat systém Windows.

8. Po restartování počítače vás přivítá Windows Vista českým jazykovým prostředím.

Tento článek byl napsán pro časopis Computer.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

6 thoughts on “Počeštěte si libovolnou edici Windows Vista”

  1. Mě se to hodilo, můžu jenom doporučit, ale zajímá mě jak moc je tato cesta legální pro Home verzi, když ji MS přes svá fidlátka umožňuje jenom u Ultimate a Bussines. Díky za info.

  2. Dobrý den,

    Microsoft tento postup rozhodně nepodporuje. Pokud byste tedy narazil na nějaký problém ztrácíte nárok na poskytnutí odborné pomoci. Co se týče legality věci, dle selského rozumu jde o zásah do operačního systému, takže patrně tímto zásahem porušujete EULU, ale nevím, nejsem právník.

    Abych to nějak shrnul, Vistalizator používáte na vlastní riziko. Pokud by Vás zajímalo oficiální vyjádření Microsoftu, napište na českou podporu a případně se pak podělte o výsledek.

  3. No já myslím, že je předem jasné, co by mi napsali. Myslím, že ať by byla pravda tam či onam, v každém případě by mi napsali něco v tom smyslu, že je všechno špatně a že jsem ďábel :-)

    Proto se ani nebudu obtěžovat se MS ptát, jen mě zajímalo jestli tím porušuju EULU hodně nebo málo, příp. vůbec. Ale jelikož umím jenom česky, nemůže mě MS nutit se učit anglicky nebo používat notebook, kterému nerozumím, takže tuto EULU porušuji z mého pohledu oprávněně. Navíc v nejmenším nechápu, jakou by počeštění mého počítače přineslo MS újmu, to ať se na mě Steve nezlobí. Z mého pohledu je to něco jako americké fair use policy, nikomu neškodím a peníze na tom také nevydělám. V neposlední řadě by měl být každý svobodný přístup k informacím, a bez operačního systému ve vašem jazyce to je dost obtížné. Jinak díky za odpověď.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *