Jak na rychle spouštět klávesnicí aplikace ve Windows XP?

Patříte mezi klávesnicové guru a pracujete značnou část svého času výhradně s klávesnicí? Zní-li vaše odpověď kladně, pak by vás mohl zajímat následující tip.

Klávesnicí lze ve Windows provádět celou řadu operací, díky existenci velkého množství zavedených klávesových zkratek. Většina z nich ale již byla popsána a nemělo by větší smysl je zde objevovat znovu.

Pojďme si pro tentokrát ukázat, jak rychle spouštět vámi vybrané aplikace ve Windows XP. Jak možná víte, Windows Vista přináší funkci spouštění programů z nabídky Start přímo z vyhledávacího políčka. V praxi se tato funkce používá tak, že stisknete klávesu Windows, napíšete do vyhledávacího políčka například „word“ a potvrdíte volbu Enterem. Vista zařídí nalezení zástupce v Nabídce programy a spustí aplikaci. Něco podobného lze zařídit i ve Windows XP. Vyhledávací pole ale ve Start menu Windows XP chybí. My namísto něj použijeme volbu Spustit. Naším cílem bude následující scénář. Ve složce „C:\Utility“ máme připravené zástupce nebo přímo spustitelné soubory našich utilit a dalších aplikací. Abychom pro jejich spouštění nemuseli procházet složku ručně a hledat zástupce, budeme požadovat spuštění programu zadáním jeho jména do pole „Start -> Spustit“. Jak toto chování zařídit?

1. Zkopírujte zástupce aplikací a spustitelné soubory utilit do složky „C:\Utility“. Doporučuji názvy zástupců přejmenovat na výstižnou a co nejkratší podobu.
2. Klepněte pravým tlačítkem na „Tento počítač“ a zvolte položku „Vlastnosti“.
3. Přejděte na záložku „Upřesnit“ a klikněte na tlačítko „Proměnné prostředí“.
4. V nově otevřeném dialogu klikněte na tlačítko „Nová“ v horní polovině okna.
5. Nyní přidejte proměnnou s názvem „PATH“ a hodnotou „C:\Utility“. Potvrďte zadání dvojím kliknutím na tlačítko „OK“.

Nyní můžete klávesovou zkratkou Win+R otevřít dialog „Spustit“. Do políčka napište například „excel“, potvrďte Enterem a spustí se Microsoft Office Excel. Samozřejmě za předpokladu, že jste jeho zástupce předem přidali do složky „C:\Utility“ a přejmenovali ho na „excel“. Nic vám ale nebrání nazvat zástupce například „ex“ a spouštět tuto aplikaci pouhým napsáním tohoto zkráceného názvu.

Zajímavým řešením je vytvořit si ve složce například zástupce vytáčeného CDMA, VPN či jiného připojení. Výše popsaným postupem tak můžete velmi snadno a rychle provést připojení k síti.

Tento článek byl napsán pro časopis Computer.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

One thought on “Jak na rychle spouštět klávesnicí aplikace ve Windows XP?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *