Visual Trace Route – projděte si cestu internetem graficky

Příkazy tracert a traceroute patří mezi jedny z nejfrekventovanějších síťových příkazů. Ano, jsou jednoduché, poskytnou jasný výpis, výstup si můžete přesměrovat do textového souboru a tak dále. Co ale rozhodně neumí, je dopřát uživateli informaci o geografickém umístění jednotlivých routerů.

Právě tento další rozměr přináší webová služba Visual Trace Route. Určíte ke které adrese si přejete zjistit cestu a nástroj ji vypíše v textové podobě a zároveň ji hezky graficky postupně zobrazuje do mapy, dokud nedosáhne cíle. Vy si pak můžete trasu v klidu projít a udělat si představu, kudy vaše pakety tečou. Využívá přitom geografickou databázi IP adres.

Po zadání cílové adresy spustíte trasování pomocí tlačítka Host Trace nebo Proxy Trace. Host Trace spustí trasování ze serveru yougetsignal.com. Proxy Trace naproti tomu trasuje z vaší IP adresy, přes server yougetsignal.com do zadaného cíle. Škoda jen, že není možné trasovat přímo.

Pobavila mě situace, kdy jsem z domácího počítače z Prahy trasoval server umístěný v tomtéž městě. Pakety nabraly zpočátku směr na Varšavu, posléze putovaly Evropou, aby se pak vrátily zpět do Prahy:)

Visual Trace Route: http://www.yougetsignal.com/tools/visual-tracert/
Webový nástroj pro zjištění polohy IP adresy: http://www.yougetsignal.com/tools/network-location/

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *