Samsung SyncMaster 245B – Jak si zpřístupnit funkci pivot?

Při koupi obou domácích monitorů Samsung SyncMaster 245B jsem počítal s tím, že tento model neumožňuje funkci pivot (otočení obrazovky o 90 stupňů). Alespoň specifikace prodejce výslovně uváděla, že monitor pivot nepodporuje. Pravda je ovšem úplně jinde.

Při nedávném uklízení domácího pracovního stolu jsem po nějaké době nakoukl na zadní stranu monitorů. Začaly se mi hlavou honit myšlenky, co se asi ukrývá uvnitř a jak má Samsung vyřešen systém horizontáního naklápění panelu. Stojan se tvářil jakoby byl s LCD panelem spojen pouze čtyřmi křížovými šroubky. Nedalo mi to a odběhl jsem si pro soupravu šrobouváků a pustil se do demontáže. Po odmontování stojanu od panelu jsem zůstal nevěřícně zírat. Monitor totiž pivot má, ale je uzamčen jedním hezky ukrytým šroubkem.

Chcete-li si na vašem kousku zprovoznit pivot, zde je návod. Nafotil jsem pár fotek. Myslím, že v tomto případě jeden obrázek nahradí mnoho řádek textu.

Nevím, jak by se servis Samsungu tvářil na tuto úpravu v případě reklamace monitoru, a tak si nedovolím malou poznámku k tomuto tématu. V první řadě doporučuji vymontovaný šroubek uložit do nějakého vhodného sáčku a popsat, abyste si za rok vzpomněli, k čemu patří a případně ho našroubovali zpátky. Veškeré úpravy provádíte na vlastní riziko, ale to určitě dobře víte:)

Návod

1. Položte si monitor panelem dolů na nějaký rovný povrch, abyste zabránili jeho poškození. Stojan a LCD panel spojují 4 křížové šroubky, ty je potřeba povolit.


2. Stojan vyplopte směrem nahoru. Fixují ho tam ještě dva kovové výstupky.

3. Po odmontování vypadá stojan následovně. Všimněte si šroubku “na čtyřech hodinách”, který je hlavním hrdinou tohoto článku. Brání otáčení panelu. Vyšroubujte ho.

4. Teď je pivot uvolněný. Otočte desku stojanu o 90 stupňů doprava.

5.Nasaďte panel zpět do stojanu a uchyťte ho šroubky.

6. Malá ukázka mého nastavení před pivotem a po něm.

Poznámka: Otočení obrazu musíte provést ručně pomocí ovladače vaší grafické karty.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

6 thoughts on “Samsung SyncMaster 245B – Jak si zpřístupnit funkci pivot?”

 1. Zdravím,

  myslím, že vůle otáčení je celkem přiměřená a monitor drží v nastavené pozici, jak by měl. K rozebírání mě motivovala má zvědavost, co je uvnitř. Tentokrát se vyplatila:) Na čtení dokumentů a zobrazování dlouhých webových stránek je vertikální orientace panelu nepřekonatelná.

  Mějte se,

  Jiří Brejcha

  Email: mail@jiribrejcha.net
  Blog: http://www.jiribrejcha.net

 2. Chcem iba velmi pochvalit autora k clanku :)
  Takato informacia o ktorej nikto nevie ma pri danom monitore cenu zlata :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *