Změny v legalizaci Windows Vista a Windows XP přicházející s koncem roku

Od nového roku přestane být možné prodávat zvýhodněnou OEM licenci Windows za účelem legalizace systému. Žádné OEM licence Windows Vista ani XP nepůjde použít k legalizaci systému. Verzi OEM půjde koupit pouze s novým PC a musí s ním být uvedena na jedné faktuře.

Budou nově nabízeny dvě varianty legalizačních balíčků. Jejich cena bude zhruba o 20% vyšší než cena OEM verzí.

Get Genuine Kit

Balíček pro legalizaci jednoho a více počítačů. Je již dostupný u distributorů. Licence bude vázána ke konkrétnímu počítači. Touto cestou bude možné legalizovat systémy Windows XP Professional, Windows Vista Home Basic, Home Premium a Business. Balení bude obsahovat buď 1 legalizační licenci (1 CD + 1 CoA) nebo 10 licencí (1 CD + 10 certifikátů pravosti). Zákazník bude podporován na lince technické podpory.

Get Genuine Windows Agreement

Balíček je rovněž dostupný již nyní. Jeho prostřednictvím půjde legalizovat systémy Windows XP Professional a Windows Vista Business (s právem na downgrade na XP Professional). Na rozdíl od předchozího je určen minimálně pro 5 a více počítačů, bude multilicenční a není nutné na stanice lepit CoA štítky pravosti. To s sebou přináší i snadnější instalaci strojů. Instalační média nebudou součástí tohoto balíčku a je třeba si je doobjednat u distributora.

Postup objednání balíčku je následující. Vyplníte smlouvu, odešlete ji distributorovi, společně se zákazníkem sestavíte objednávku a odešlete ji Microsoftu. Dokladem o legálním nabytí Windows pak bude potvrzení objednávky, kopie smlouvy a potvrzení o zaplacení objednávky.

Prodej Windows XP Home bude ukončen 31.1.2009. Od 1.1.2009 ho nelze použít jako legalizační licenci. Windows Vista OEM zůstanou ale dále v prodeji.

V poslední době jste rovněž mohli zaznamenat novou verzi WGA. Je distribuována pomocí Windows Update, případně jako součást Windows XP SP3. Stejně jako ve Windows Vista se po 30 dnech bez aktivace objeví černé pozadí. Černé pozadí se znovu aktivuje každou hodinu v případě, že si uživatel změní pozadí na jiné.

Současnou možností legalizace Windows Vista je krabicová verze nebo OEM Home Business, Home Premium, Business nebo Ultimate.

Downgrade z Windows Vista na XP je možný u edic Business a Ultimate v OEM licenci. U krabicové verze nelze downgrade udělat, pouze na základě udělení výjimky od zákaznického centra Microsoftu. Pro downgrade se zákazník použije svá média XP Professional, XP Tablet PC nebo x64 edici. Aktivaci systému provede ručně přes telefon. Nelze použít použít dual boot Windows XP a Vista.

V případě, že zákazník má OEM verzi Windows XP a product key na samolepce je nečitelný a předchozí instalace systému, ze které by bylo možné klíč vyčíst, byla odstraněna lze CoA štítek vrátit distributorovi, který si od Microsoftu vyžádá nový štítek a přes partnera ho dodá zákazníkovi.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

4 thoughts on “Změny v legalizaci Windows Vista a Windows XP přicházející s koncem roku”

 1. No nevím. Microsoft si tím myslím docela uškodí a spíše podpoří další nárůst nelicencovaných instalací. Kdo měl již nyní PC, nebo kdo si PC stavěl sám si doteď (byť šlo o přechodné období) mohl zakoupit OEM licenci a nainstalovat na stávající, nebo sestavený stroj s tím, že je tato licence vázána jen na tento konkrétní PC a je dále nepřenosná. Mnoho lidí této možnosti využilo k nákupu nového systému. Pokud ale nyní budou mít na výběr buď koupit zcela nový PC (který třeba aktuálně nepotřebují) a k němu OEM, nebo krabicovou verzi OS, tak raději zůstanou u OS stávajícího, nebo si jej “ukradnou”, protože krabicovou verzi si nekoupí.

  Z vlastní zkušenosti mohu říct, že OS mi na PC vydrží alespoň po dobu životnosti daného PC, tedy pro mě je OEM licence dostatečná a i kdybych byl nucen si zakoupit druhou OEM licenci na stejný stroj (třeba kvůli výměně desky po záruce), tak to stále vyjde levněji, než nákup krabicové verze. Podobně jsem si zakoupil OS Vista Ultimate OEM a minimálně do doby vydání “Windows 7”, protože za cenu cca. 5kKč jsem jej byl ochoten koupit, ovšem kupovat si za tuto cenu OS na dva-tři roky za 15kKč na jeden stroj… Asi bych zůstal u XP a počkal až na nový systém a kompletní výměnu hardwaru, neboť PC mám ve zvyku si stavět sám. Takto na mě MS tedy vydělal, ale kdyby nebyla možnost nákupu OEM, tak by nevydělal nic a měl by o jednu prodanou Vistu méně…

 2. Dobrý den,

  nějak jsem nepochopil poslední větu prvního odstavce. Do krabicové verze je přeci nikdo nenutí. Mohou si i nadále koupit OEM verzi OS.

  Co přesně jste měl na mysli těmi 15 000 Kč na dva nebo tři roky na jeden stroj?

  Přeji pěkný večer a díky za názor,

  Jiří Brejcha
  http://www.jiribrejcha.net

 3. Je mi jasné, že do krabicové verze je nikdo nenutí. Ovšem pokud půjde koupit OEM licenci pouze k novému počítači, tak si ji nemohu koupit na svůj stávající stroj, nebo na stroj, který si sám postavím. V tom případě mi zbývá jediná legální cesta, tedy právě ona krabicová verze.

  Mluvím o případu, že jsem používal XP, koupil jsem si OEM licenci Vista Ultimate, nainstaloval ji na ten stroj, na němž dosud běžely XP a vše fungovalo a legálně. Pokud bych neměl možnost si koupit OEM verzi ke stávajícímu stroji, tak bych si musel koupit krabicovou verzi, pokud bych Vistu na tento stroj chtěl. A rozdíl v ceně OEM a krabicové verze je značný.

  Proto jsem říkal, že krabicová verze se vyplatí pouze tomu, kdo mění stroj. cca. každý rok, nebo častěji a může licenci přenášet z jednoho na druhý. Pokud ale sestavím PC a používám jej tři-čtyři roky bez změny desky, tak mohu s klidem na daném stroji používat OEM verzi za třetinovou cenu. A dokonce i kdybych třeba po dvou letech vyměnil základní komponenty a sestavil nový stroj, k němuž bych musel koupit opět novou OEM licenci, stále mě vyjdou levněji dvě OEM licence za tři, nebo čtyři roky, než jedna krabicová na stejné časové období.

  Neznám teď přesnou cenu Vista Ultimate v krabicové verzi, ale v době uvedení to bylo okolo 15kKč, zatímco OEM oněch 5kKč. Používám OEM verzi, kterou jsem zakoupil na stroj, kde před tím běžel Windows XP OEM a ušetřil jsem tak 10kKč. I kdybych teď měnil stroj, tak koupím opět OEM za 5kKč (dnes už ještě levněji) a pořád ještě ušetřím 5kKč oproti krabici. V době kdy budu měnit stroj už bude na trhu “Windows 7” a volba padá opět na OEM licenci Windows 7. Pokud ovšem půjde OEM jen na nový kompletní stroj, tak mi zbude jen koupě krabice, protože PC si stavím sám…

  No snad jsem to vysvětlil dostatečně… :).

 4. Doposavaď bylo možné koupit OEM verzi také pouze s novým počítačem nebo v rámci legalizace OS. Takže na tom se v podstatě nic nemění. V procesu legalizace jej pouze nově nahradí Get Genuine Kit. Krabicová verze je také cestu, pravda dražší. Vista Home Premium je k sehnání v krabici přibližně za 5000 Kč.

  Ano OEM je oproti krabicové verzi řádově o 50% levnější. Pokud chcete upgradovat na stále stejném stroji z původního systému na nový, potřebujete krabicovou verzi. Případně můžete starý systém zlegalizovat balíčkem.

  Souhlasím, někomu se může krabicová verze vyplatit více než několik OEM.

  Jen pro zajímavost, krabicová Ultimate edice teď stojí přibližně 7000 Kč a OEM cca 4000 Kč. Jak píšete, pokud budete stavět nový stroj, přijde určitě vhod OEM. V opačném případě nezbyde než koupit krabici nebo zlegalizovat případný nelegální systém.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *