Programy pro správu oken a plochy na více monitorech

Dnešním trendem je nákup stále větších LCD monitorů a dva monitory jsou k vidění stále u  více pracovních stanic. S narůstající plochou si dříve nebo později uvědomíte, že by bylo dobré si v rozložení oken a plochy udělat pořádek. Právě k tomu poslouží níže uvedené utility. Nežáleží, zda máte na stole dva 20″ LCD panely nebo jeden 30″. Nástroje tu jsou pro všechny. U více monitorové konfigurace jde hlavně o přesun oken z jednoho monitoru na druhý a přehledný seznam otevřených oken. V případě, že máte jeden velký displej zde je koncept trošku odlišný. Tady se objevuje snaha efektivně rozmístit na celou plochu monitoru 2 nebo 3 okna, tak aby byla současně viditelná všechna a nepřekrývala se. Dost bylo řečí, pojďme rovnou k věci.

GridMove – freeware

This tool was made taking in mind those who own big screens and keep organizing their windows. This program is specially useful for anyone that keeps more than 1 window on the screen at one time, because it helps the user to maximize the usable space of the monitor, by resizing the windows in a much easier way than moving and resizing them one by one.

gridmove.jpg

http://www.donationcoders.com/jgpaiva/gridmove.html

Microsoft Scalable Fabric

Na tip Martina Žugece přihazuji ještě tuto utilitku z dílny Microsoft research. Abych se přiznal ovládání mě osobně přiliš nesedlo, ale rozhodně stojí za zmínku.

Scalable Fabric is a task management system for the Windows desktop. A central focus area, defined by you, contains windows that behave in the traditional way. When you drag a window into the periphery, it becomes smaller and continues to get smaller the closer you get to the edge of the screen. This makes it possible to keep windows open all the time, and change “minimize” to mean “return to the periphery”. Groups of windows can easily be created to represent different user tasks. Switching between groups is done simply by clicking on the task marker flag.

http://msmvps.com/blogs/martinzugec/archive/2008/03/07/microsoft-scalable-fabric.aspx

WinSplit Revolution – freeware

WinSplit Revolution is a small utility which allows you to easily organize your open windows by tiling, resizing and positioning your windows to make the best use of your desktop real estate.

winsplit.jpg

http://www.winsplit-revolution.com/

Ultramon

UltraMon je výborný program, který vám pomůže s organizací programů, pokud používáte více monitorů. Do titulku přidá další tlačítka, pomocí kterých můžete program přehazovat z jednoho monitoru na druhý. Do vlastností programů přidá záložku, ve které si budete moci nastavit na které ploše se má program zobrazit a jak má být velký. Dále umí přidat přídavný panel na druhý monitor, který zobrazuje programy, které jsou pouze na druhém monitoru, to se může hodit, pokud nechcete pro přepínání programu se neustále vracet na primární monitor. UltraMon také umožňuje rychle měnit zobrazovací profily pro různé monitory. Také zajistí spuštění spořiče obrazovky na jiném monitoru. Na každém monitoru může být jiné pozadí. UltraMon také umí zajistit zrcadlení, tedy zobrazování stejné obrazovky na více monitorech. Podporuje více než 10 monitorů.

ultramon.png

http://www.realtimesoft.com/ultramon/

Maxivista – trial

MaxiVista turns any spare PC into a second monitor for your main computer. No extra hardware required. You can seamlessly extend program windows across multiple screens like it would be a single big monitor. Increase your productivity by using multiple monitors.

maxivista.gif

http://www.maxivista.com/

Synergy – freeware

Synergy lets you easily share a single mouse and keyboard between multiple computers with different operating systems (Windows, Unix, Mac OS), each with its own display, without special hardware. It’s intended for users with multiple computers on their desk since each system uses its own monitor(s).

Redirecting the mouse and keyboard is as simple as moving the mouse off the edge of your screen. Synergy also merges the clipboards of all the systems into one, allowing cut-and-paste between systems. Furthermore, it synchronizes screen savers so they all start and stop together and, if screen locking is enabled, only one screen requires a password to unlock them all.

synergy.gif

http://synergy2.sourceforge.net/

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

6 thoughts on “Programy pro správu oken a plochy na více monitorech”

  1. Dobrý den,
    synergy nefunguje (chtěl jsem aby mi fungovalo když přetáhnu myší přes okraj monitoru tak se mi objeví na Notebooku) ale nechce to fungovat!!!).
    Děkuji
    S pozdravem
    Baryk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *