Limit využitelné operační paměti RAM ve Windows XP

Příliš mnoho lidí netuší, kterak se to má s množstvím použitelné operační paměti RAM u 32-bitových edic Windows XP. Situace je následující. Dvaatřicetibitový operační systém obecně je schopný adresovat 4 GB RAM. U Windows XP jste ale schopni detekovat v System Properties pouze 3-3,5 GB, protože horní 1 GB paměti používá systém pro PCI I/O operace, paměť grafické karty a další systémové účely. BIOS by ovšem měl nadetekovat plnou velikost paměti.

Co se týče aplikací. Každý proces může adresovat 4 GB paměti. Z toho ale 2 GB připadají jeho účelům a zbylé 2 GB obhospodařuje systém. Tento poměr lze v některých scénářích změnit na 3 GB pro samotný proces a 1 GB pro systém. Nedoporučuje se to v situacích, kdy používáte hodně otevřených aplikací současně. Tam to může znamenat problémy.

Důvod omezení:
http://blogs.technet.com/markrussinovich/archive/2008/07/21/3092070.aspx

Info o paměti:
http://support.microsoft.com/kb/555223

Změna poměru na 3GB+1GB:
http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEmem.mspx

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *