Jak je to s IPv5? Existoval vůbec někdy?

Přemýšleli jste někdy pročpak se stále mluví o přechodu z dnešní verze protokolu IPv4 na protokol IPv6. Proč ten skok o dvě verze vpřed? Kam se poděla verze 5, pokud tedy ovšem vůbec někdy existovala. Právě tuto otázku jsem si položil. Příliš se o tom nemluví ani nepíše. Pojďme tedy nakouknout pod pokličku tomuto záhadnému verzování v jinak velmi spořádaném světě networkingu.

Každý, kdo dnes připojil svůj počítač do sítě okusil 32ti bitový internet protocol verze 4, tedy IPv4. Mohli bychom ho popsat jako best effort protokol a povědět si něco o jeho fungování, ale to trošku jiná pohádka. Dnes se poměrně často zmiňuje problematika přechodu na verzi 6, především kvůli, na dnešní dobu omezeném, adresním rozsahu. Šestková verze ale v praxi prozatím zůstává pouze v akademických a experimentálních sítích. Většího nasazení se jí prozatím nedostává. Kam se ale poděla verze 5?

Vězte, že IPv5 je skutečné označení pro Internet Stream Protocol. Šlo o experimentální protokol přenášející hlas, video a distribuované simulace. Byl popsán již v roce 1979 a později upraven některými dalšími RFCs. Byl connection-oriented, pro přenos používal pakety a dokonce garantoval Quality of Service (QoS). Veřejného použití se mu však nedostalo.

Důvod, proč budoucí verze protokolu IP nese označení 6, je tedy nyní celkem logický. Nemyslíte?

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *