Nastavení TCP/IP protokolu ve Vistě z příkazového řádku

Posledních pár týdnů jsem nastavoval přibližně dvě desítky Wireless Access Pointů a následně jsem testoval funkčnost několika různých podsítí. Pokud jste něco takového dělali, asi si dovedete představit, kolikrát během těchto úkonů potřebujete změnit IP adresu, masku, bránu, DNS servery. Navíc ve Vistě je dialogové okno pro tyto operace hluboko ukryté v grafickém rozhraní (Centrum sítí a sdílení -> Spravovat síťová připojení -> Připojení k místní síti -> Vlastnosti -> Protokol TCP/IPv4 -> Vlastnosti). Pokud jde o jednu změnu, prostě to naklikáte. Podruhé už se vám to do dostává do prstů a potřetí je to rutina.

Pokud jako já potřebujete měnit síťové nastavení pětkrát a více za den, asi mi dáte za pravdu, že je rozumné začít hledat cestu, jak si jednoduše pomoci skriptem a měnit adresu elegantně a mnohem rychleji přímo z Příkazového řádku. Dal jsem si práci a dohledal všechny parametry jednotlivých příkazů. Tady jsou dvě ukázky, zachycující obě běžné konfigurace IP protokolu. Nemohu si je vynachválit.

V ideálním případě stačí příkazy nasypat do batch soubotu (.BAT). Poté povolit funkci Spustit jako správce (to proto, že je potřeba spouštět příkazy s administrátoskými právy a kvůli UAC). Rekonfigurace je pak otázkou spuštění dávky a cca 3s než vše proběhne a aplikuje se nastavení.

Nastavení získávání IP konfigurace včetně DNS z DHCP serveru

netsh interface ipv4 set address name="LAN" source=dhcp
netsh interface ipv4 set dnsserver name="LAN" source=dhcp
ipconfig /flushdns
ipconfig /renew LAN

Pozn.: LAN je název mého adaptéru. Výchozí název v české Vistě je Připojení k místní síti.

Nastavení statické IP adresy a statických DNS serverů

netsh interface ipv4 set address name="LAN" static 192.168.1.1 255.255.255.0 192.168.1.1 1
netsh interface ipv4 set dnsserver name="LAN" static 192.168.1.1 primary
netsh interface ipv4 add dnsserver name="LAN" 192.168.1.2 index=2
ipconfig /flushdns

Obdobně lze provést nastavení i ve Windows XP.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

4 thoughts on “Nastavení TCP/IP protokolu ve Vistě z příkazového řádku”

  1. Dobrý den,

    kvalita grafického rozhraní dosti záavisí na grafickém čipu a na správné verzi ovladačů. Nicméně v používání linuxu Vám nikdo nebrání… :)

  2. ja mam 2jadrovy intel na 2.33 a 1,5gb a ram a aero radsi nespoustim visty jsou jak betaverze hruza hruza pomale a to ze jsou pro uzivatele s iq tykve je oproti xp samozrejmost

  3. Doporučuji počkat na SP1. Výkonostně půjde po aktualizaci Vista příjemně nahoru. Jinak výkon Aera se odvíjí od výkonu grafického čipu a hlavně ovladačů. Nicméně na Core Duu na 1,8GHz s 1GB RAM a čipsetem Mobile Intel 945 Express jsem s Aerem nezaznamenal sebemenší problém.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *