Windows Vista Beta 1 – instalace, bootloader

Právě testuji Windows Vista ve verzi Beta 1 Build 5112 a podělím se s Vámi o své první dojmy. Úvodem si dovolím poznamenat, že se jedná skutečně o beta verzi, a tak trpí občasnými neduhy.

• Začnu, věcí která mě celkem překvapila. Před samotnou instalací, která mimochodem probíhá téměř bez zásahu uživatele, jsem se rozhodoval, jak velkou partition vyhradit pro Vistu. Rozhodl jsem se pro osmigigovou. Předpokládal jsem, že zbyde ještě hodně místa pro aplikace. Ale kdepak. Po instalaci jsem zjistil, že na disku zbyly necelé 3GB volného místa. Ať počítám jakkoliv, osm bez tří je něco okolo 5GB.

• Vista dostala také nový bootloader, který ovšem neumí přímo spustit Windows XP, máte-li je na druhé partition. Respektive nabízí spouštění Visty nebo “Pre-Longhorn OS”. První možnost je jasná. Vyberete-li druhou možnost, dostanete se do bootloaderu Windows XP, odkud můžete spustit XPčka. V praxi to vypadalo tak, že chtěl-li jsem nastartovat Windows XP provedl jsem volbu “Pre-Longhorn OS” (v bootloaderu Visty) a následně “Windows XP Professional” (v loaderu XP). Bylo nutné projít přes dva loadery, abych donutil XPčka nastartovat. Jelikož aktivně využívám oba OS, zjednodušil jsem si život.
Můj původní “boot.ini” vypadal nějak takto:


[boot loader]
timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows Longhorn" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /USENEWLOADER

Modifikoval jsem ho do této podoby:


[boot loader]
timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /USENEWLOADER
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows Longhorn" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /USENEWLOADER

Jak je vidět, pro start XP používám /USENEWLOADER (tedy nový bootloader z Visty). Ten ale hledá ve složce “[WinXP Partition]: \Windows\System32” soubor “winload.exe”, který je jeho součástí. Stačí si tedy vypůjčit tento soubor z Visty a nakopírovat ho do příslušné složky. Vista i XP mi teď pěkně startují z jednoho loaderu.

Published by

Jiri Brejcha

Jiri is passionate about mobility ranging from Wi-Fi to folding bikes;-) He is a Wi-Fi Technical Solutions Architect at Cisco UK, proud member of the Cisco Live Network Operations Center deployment team, and WLAN Pi development team. If he is not working, he is most likely riding his Brompton bike. All opinions are my own, not Cisco's.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *