Možná jste v poslední době zaznamenali reklamní kampaň Active 24 zacílenou na službu, kterou celkem přiléhavě označují jako multihosting. Oč jde? Tradiční model je přibližně následující. Koupím si doménu a spolu s ní i nějaký ten hosting. Časem zjišťuji, že by bylo dobré koupit nějakou další doménu. K ní pořídím další hostingovou službu. Takto bychom mohli pokračovat pro každou další. Multihosting je služba, díky níž máte všechny své domény pod jednotnou správou. Nemusíte tedy pořizovat pro každou z nich vlastní webhosting a ve výsledku ušetříte i nějakou tu korunu.

Varianty

Doposud jsem mluvil spíše řečí marketingu. Ale od toho jsou tu jiní. Zkusím krátce vypíchnout, v čem je multihosting jiný od ostatních programů. Na výběr máte mezi variantou pro 5 nebo 10 domén. Rozhodnout se také můžete pro Linux nebo Windows Server. K pětidoménové variantě dostáváte 5 GB diskového prostoru, u varianty pro 10 domén je to dvojnásobek.

Diskové kvóty

Prostor můžete libovolně rozdělit mezi domény, tak jak vám to zrovna vyhovuje. Pokud časem zjistíte, že vám u jedné z domén dochází diskový prostor, stačí “za jízdy” změnit diskovou kvótu.

Databáze

Ke každé z domén si můžete založit jednu MySQL nebo jednu Microsoft SQL Server databázi. Nečekejte nic převratného, funguje to přesně tak, jak jste zvyklí. Inu proč také měnit něco, co je vyzkoušené a funguje?

V případě, že potřebujete více databází, je každá další zpoplatněna částkou 69,- Kč/měsíc bez DPH.

Administrační rozhraní

Každý webhostér připravil pro své zákazníky webové administrační rozhraní. Podle toho, jak detailně je zpracované, můžete měnit vlastní rukou více či méně nastavení vašich virtuálních serverů. Rozhraní Active 24 mi opravdu vyhovuje. První seznámení s ním mi zabralo nějaký čas, ale vyplatilo se to. Takřka vše, na co si vzpomenete, si můžete nastavit sami a nemusíte volat nebo psát požadavek na technickou podporu.

Musím ale na rovinu přiznat, že tu a tam mi u konfiguračního formuláře chyběla názorná ukázka správného formátu vkládaného řetězce. Ocenil bych, kdyby pod každým z nich byla krátká větička typu “To a to zadávejte v tom a tom formátu s tečkou”.

Detailní konfigurační možnosti ale toto negativum převážili. Líbí se mi, že mohu měnit kdykoliv sám změnit libovolný parametr. Měníte Sender ID záznam nebo vytváříte nový DNS záznam typu A?  Obojí vlastními silami změníte v sekci DNS.

Změna registrátora domény

Překvapilo mě, jak snadný a rychlý je proces převodu domény spravované jiným registrátorem k Active 24. Abychom si ujasnili, že mluvíme o stejné věci, převodem mám teď na mysli pouze změnu registrátora. Zkoušeli jste to někdy? Nevím proč, ale měl v hlavě zaryté obavy, že to potrvá nějaký čas a že doména bude nějaký čas nefunkční, ale nic z toho se nekonalo. Podívejte se, jak to funguje v praxi.

 1. Vyplňte formulář v administraci Active 24. Najdete ho v sekci Domény -> Transfer. Stávajícího registrátora domény nemusíte vůbec kontaktovat.
 2. Pomocí webového nástroje NIC.cz si nechte e-mailem zaslat heslo pro transfer (tzv. Authinfo), kterým autorizujete celou transakci.
 3. Získané heslo zadejte do formuláře z bodu 1. a jeho odesláním zahajte převod domény.
 4. Přibližně za 2 minuty vám přijde e-mail oznamující úspěšné dokončení transferu domény k Active 24. A to všechno bez výpadku webu.

Změna name serverů

V případě, že chcete převést pouze name servery (NS) je vše ještě snazší. V administraci Active 24 vyplníte formulář a odešlete ho. Upozorním na jednu věc. Po převodu NS k Active 24 se zkopírují veškeré DNS záznamy z původního name serveru. To je dobré mít na paměti hlavně v případě, když migrujete produkční web.

 1. Obdobným formulářem jako v předchozím případě požádejte o změnu name serverů.
 2. Obratem vám přijde e-mail s odkazem pro potvrzení akce. Na ten klepněte.
 3. Nyní nezbývá než pár hodin počkat, než se změny projeví.

Kompletní scénář přechodu na multihosting

Poslední zkušeností, o kterou bych se rád podělil, je kompletní scénář migrace produkční domény z cizího hostingu na multihosting u Active 24. Slovíčkem kompletní mám na mysli změnu webhostingu včetně přenosu souborů a databáze, změnu registrátora domény a v neposlední řadě také name serverů, které zaručují propagaci vašich DNS záznamů. Zvláštní pozornost věnujte DNS, protože čas propagace změn je opravdu dlouhý. Tento postup jsme si sám vyzkoušel a osvědčil se mi. Může tedy pomoci i vám.

 1. V administraci Active 24 v sekci Multihosting si založte nový virtuální server respektive vložte název domény a přidělte ji diskový prostor. Rovnou také založte novou databázi. Žádný z těchto kroků nemá vliv na funkčnost vaší webové prezentace, která běží u stávajícího webhostera.
 2. Od stávajícího poskytovatele hostingu překopírujte veškeré soubory a umístěte je pomocí FTP protokolu do odpovídající složky u Active 24. Pokud používáte zabezpečené SFTP, věnujte pozornost následující kapitole.
 3. Přeneste také obsah vaší databáze.V případě MySQL je šikovným nástrojem phpMyAdmin (u Active 24 ho najdete v sekci Další aplikace).
 4. Zkopírujte i váš .htaccess.
 5. Nyní požádejte stávajícího správce vašich DNS záznamů o změnu záznamů. Cílovou adresou záznamů bude IP adresa serveru u Active 24.
 6. Po několika hodinách přebere funkci produkčního webserveru ten u Active 24. Obsah umístěný u původního webhostingu už nebude aktivní.
 7. Zkontrolujte, zda po přesunu k Active 24 všechno funguje. Pokud se mezi body 2. a 6. změnil obsah vašeho webu nebo databáze, je potřeba tyto změny promítnout i do nové databáze a souborů u Active 24.
 8. Pokud jste úspěšně prošli předchozí kroky, máte nejobtížnější část za sebou. Nyní už jen požádejte o převod domény od původního registrátora k Active 24 (viz kapitola “Převod domény od jiného registrátora”).
 9. Podle návodu v kapitole “Převod name serverů” změňte aktuální sadu name serverů.
 10. Zkontrolujte, zda DNS záznamy odpovídají vašim představám.
 11. Finální kontrolou si ověřte, že vše funguje. Pokud ano, kontaktujte původního webhostera, poděkujte mu za spolupráci a poproste o smazání dat a databáze.

Uznávám návod je to dlouhý, ale věřte mi, že jakmile ho jednou zkusíte, převod další domény pro vás bude hračka.

Jak na SFTP připojení?

Pokud se vám nedaří připojit k FTP serveru, důvod je následující. Pomocí SFTP protokolu (port 22) se vám to povede pouze pokud přidáte svou IP adresu, ze které se připojujete, mezi povolené. V případě, že se povolováním nechcete zabývat nebo se často připojujete z různých míst, využijte pro SFTP nestandardní cílový port 10222.

Závěr

Rozepsal jsem dosytosti. Pojďme si tedy udělat takové rychlé manažerské shrnutí.

Pokud máte více domén je multihosting šitý na míru právě vám. Všechno spravujete z jednoho rozhraní a navíc máte detailní konfiguraci ve svých rukou. Pokud víte, co děláte, dokážete se obsloužit sami bez pomoci technické podpory. Toho si já osobně opravdu cením. Co se týče nákladů na provoz, vychází také velmi příjemné číslo.

Máte-li jen jednu doménu, kupte si klasický hostingový program. Multihosting by pro vás měl význam jen  v případě, že v brzké době plánujete nákup dalších domén.

S úrovní technické podpory mám příjemnou zkušenost. Řekl bych, že se napříč různými hostingy příliš neliší a nebo mám štěstí na výběr kvalitního webhostingu:)

Přečteno 2,304x, z toho 1x dnes.