Klávesové zkratky obvykle vítají pokročilí uživatelé s otevřenou náručí. Urychlují nám práci a zefektivňují řadu operací, které by jinak byly dostupné až po několika klepnutích tlačítka myši. Pracujete-li často s jedním programem či přímo s Windows, naučte se pár základních zkratek. Jakmile je párkrát použijete, už je nedáte z ruky.

Bohužel,  a zároveň bohudíky, není množství kláves nekonečné. Spolu se stále narůstajícím počtem programů to může vyústit v situaci, kdy dva programy, které používáte, sdílí jednu stejnou klávesovou zkratku. A to se pak teprve dějí věci. Otáčí se pracovní plocha apod.

Příkladem je například klávesová zkratka CTRL+ALT+šipka vlevo. Ta ve Virtual PC v nově uvedených Windows 7 způsobí uvolnění kurzoru myši z okna virtuálního stroje a jeho návrat do operačního systému nainstalovaném přímo na fyzickém počítači. Pokud je navíc váš stroj vybaven grafickou kartou od společnosti Intel, zjistíte, že při stisku CTRL+ALT+šipka vlevo nedojde o uvolnění kurzoru myši z virtuálního počítače. Namísto toho se celý obraz, vykreslovaný na vaší obrazovce, otočí o nehezkých 90 stupňů doleva. Ne každý ovšem používá Virtual PC v kombinaci s grafickou kartou Intel, ale tato ukázka se snaží zachytit fakt, že při duplikaci klávesové zkratky se můžete dostat do nepříjemností.

V praxi jsem si mnohokrát potvrdil, že obyčejného uživatele dokáže nechtěný stisk kláves CTRL+ALT+kurzorová šipka a následné otočení displeje, skutečně potrápit a horko těžko hledá cestu, jak vše vrátit do původní podoby.
otocena-plocha

Nechtěnému otáčení displeje v obou výše popsaných situacích můžete předejít provedením následujících kroků. V podstatě jde o to, že zakážeme ovladači grafické karty Intel používání klávesových zkratek.

 1. Stiskněte klávesu Win (se symbolem Windows) a otevřete Ovládací panely.
 2. Do vyhledávacího pole vpravo nahoře napište řetězec Intel.
  ovladaci-panely
 3. Klepněte na Intel GMA Driver for Mobile, případně na jinak nazvanou aplikaci Intel pro správu vašeho grafického adaptéru.
 4. Po otevření nástroje přejděte do sekce klávesové zkratky.
  intel-zkratky
 5. Zde zrušte zaškrtnutí položky Zapnout klávesové zkratky.
  intel-tool
 6. Dialog uzavřete stisknutím tlačítka OK.
 7. Nyní jsou používané klávesové zkratky uvolněny a můžete je využívat s jinými aplikace, případně využít toho, že si nechtěně vy nebo vaši uživatelé neotočí displej.

Tento článek byl napsán pro časopis Computer.

Přečteno 45,017x, z toho 1x dnes.