Od nového roku přestane být možné prodávat zvýhodněnou OEM licenci Windows za účelem legalizace systému. Žádné OEM licence Windows Vista ani XP nepůjde použít k legalizaci systému. Verzi OEM půjde koupit pouze s novým PC a musí s ním být uvedena na jedné faktuře.

Budou nově nabízeny dvě varianty legalizačních balíčků. Jejich cena bude zhruba o 20% vyšší než cena OEM verzí.

Get Genuine Kit

Balíček pro legalizaci jednoho a více počítačů. Je již dostupný u distributorů. Licence bude vázána ke konkrétnímu počítači. Touto cestou bude možné legalizovat systémy Windows XP Professional, Windows Vista Home Basic, Home Premium a Business. Balení bude obsahovat buď 1 legalizační licenci (1 CD + 1 CoA) nebo 10 licencí (1 CD + 10 certifikátů pravosti). Zákazník bude podporován na lince technické podpory.

Get Genuine Windows Agreement

Balíček je rovněž dostupný již nyní. Jeho prostřednictvím půjde legalizovat systémy Windows XP Professional a Windows Vista Business (s právem na downgrade na XP Professional). Na rozdíl od předchozího je určen minimálně pro 5 a více počítačů, bude multilicenční a není nutné na stanice lepit CoA štítky pravosti. To s sebou přináší i snadnější instalaci strojů. Instalační média nebudou součástí tohoto balíčku a je třeba si je doobjednat u distributora.

Postup objednání balíčku je následující. Vyplníte smlouvu, odešlete ji distributorovi, společně se zákazníkem sestavíte objednávku a odešlete ji Microsoftu. Dokladem o legálním nabytí Windows pak bude potvrzení objednávky, kopie smlouvy a potvrzení o zaplacení objednávky.

Prodej Windows XP Home bude ukončen 31.1.2009. Od 1.1.2009 ho nelze použít jako legalizační licenci. Windows Vista OEM zůstanou ale dále v prodeji.

V poslední době jste rovněž mohli zaznamenat novou verzi WGA. Je distribuována pomocí Windows Update, případně jako součást Windows XP SP3. Stejně jako ve Windows Vista se po 30 dnech bez aktivace objeví černé pozadí. Černé pozadí se znovu aktivuje každou hodinu v případě, že si uživatel změní pozadí na jiné.

Současnou možností legalizace Windows Vista je krabicová verze nebo OEM Home Business, Home Premium, Business nebo Ultimate.

Downgrade z Windows Vista na XP je možný u edic Business a Ultimate v OEM licenci. U krabicové verze nelze downgrade udělat, pouze na základě udělení výjimky od zákaznického centra Microsoftu. Pro downgrade se zákazník použije svá média XP Professional, XP Tablet PC nebo x64 edici. Aktivaci systému provede ručně přes telefon. Nelze použít použít dual boot Windows XP a Vista.

V případě, že zákazník má OEM verzi Windows XP a product key na samolepce je nečitelný a předchozí instalace systému, ze které by bylo možné klíč vyčíst, byla odstraněna lze CoA štítek vrátit distributorovi, který si od Microsoftu vyžádá nový štítek a přes partnera ho dodá zákazníkovi.

Přečteno 1,269x, z toho 1x dnes.